Miejsca

Ukraina

Granice Ukrainy w formie, jak膮 znamy dzisiaj, zosta艂y ustalone w XX wieku. Stopniowe 艂膮czenie region贸w i zmiany granic trwa艂y ponad tysi膮clecie. W swojej d艂ugiej historii kraj ukrai艅ski zosta艂 podzielony i w艂膮czony do kilku pa艅stw: Ksi臋stwa Litewskiego, Kr贸lestwa Polskiego, Moskwy, Austro-W臋gier, Zwi膮zku Radzieckiego, Republiki Czechos艂owackiej, Kr贸lestwa Rumunii i Rzeczypospolitej Polskiej. Wreszcie, 24 sierpnia 1991 r. rozpocz膮艂 si臋 nowy kamie艅 milowy w historii i rozwoju Ukrainy - og艂oszono niepodleg艂o艣膰. W dniu 1 grudnia tego samego roku niepodleg艂o艣膰 zosta艂a potwierdzona w referendum na ca艂ej Ukrainie.

autor: Ewa Kwiatkowska

Zawarto艣膰
Ukraina

Ukraina w 4K - Kraj pi臋knych cud贸w natury | Sceniczny film relaksacyjny

Tabela z og贸lnymi informacjami o kraju:

Uzyskanie niepodleg艂o艣ci

24 sierpnia 1991 r.

Stolica

Kij贸w

J臋zyk urz臋dowy

Ukrai艅ski

Powierzchnia

603 700 km2

Ludno艣膰

Oko艂o 43 mln os贸b (wed艂ug danych ONZ na 2020 r., w tym ludno艣膰 okupowanego Krymu)

Waluta

Hrywna

Strefa czasowa

GMT +2 (UTC +2)

Forma rz膮du

Unitarna republika parlamentarno-prezydencka

Podzia艂 administracyjny

24 regiony, Autonomiczna Republika Krymu

G艂贸wna religia

Chrze艣cija艅stwo

NAJNOWSZE WIADOMO艢CI UKRAINA

Od 24 lutego 2022 r. do dzi艣 Ukraina znajduje si臋 w stanie wojny z Rosj膮. Jednak agresja Rosji na Ukrain臋 rozpocz臋艂a si臋 na d艂ugo przed inwazj膮 na pe艂n膮 skal臋. W 2014 roku Rosja zaanektowa艂a Krym i zdestabilizowa艂a sytuacj臋 spo艂eczno-polityczn膮 we wschodnich regionach Ukrainy. W odpowiedzi na rosyjsk膮 agresj臋, 14 kwietnia 2014 r. na Ukrainie rozpocz臋艂a si臋 operacja antyterrorystyczna (ATO).

Obecnie na Ukrainie obowi膮zuje stan wojenny. Cz臋艣膰 terytorium jest okupowana. W wyniku dzia艂a艅 wojennych wiele miejscowo艣ci zosta艂o ca艂kowicie lub prawie ca艂kowicie zniszczonych, w tym Mariupol, Siewierodonieck, Maryinka, Bachmut, Awdijiwka, Rubi偶ne, Wo艂nowacha, Popasna itp. Rosja nieustannie ostrzeliwuje budynki mieszkalne, cywilne i infrastruktur臋 krytyczn膮. Na przyk艂ad 8 lipca na du偶膮 skal臋 ostrzelano najwi臋kszy szpital dzieci臋cy w Ukrainie. Nie wiadomo, kiedy wojna w Ukrainie si臋 zako艅czy. Ukrai艅ski prezydent, rz膮d i armia robi膮 wszystko, co w ich mocy, aby utrzyma膰 wojn臋.

Nale偶y zauwa偶y膰, 偶e wiele kraj贸w europejskich regularnie wspiera Ukrain臋 finansowo. Polska nie jest wyj膮tkiem, rz膮d przeznaczy艂 na pomoc Ukrainie 120 mln z艂 na lata 2024-2026, wi臋kszo艣膰 tych 艣rodk贸w trafi do przemys艂u obronnego.

INFORMACJE OG脫LNE

Ukraina jest niepodleg艂ym pa艅stwem w Europie 艢rodkowo-Wschodniej. Z powierzchni膮 ponad 603 000 km2 jest najwi臋kszym krajem w Europie, kt贸rego ca艂e terytorium le偶y w tej cz臋艣ci 艣wiata.

Ukraina jest pa艅stwem unitarnym, tj. integralnym krajem, z podzia艂em administracyjnym na 24 obwody i autonomiczn膮 republik臋 Krymu. Kraj ma r贸wnie偶 dwa miasta o specjalnym statusie. S膮 to Kij贸w, stolica i jednocze艣nie najwi臋ksze miasto w Ukrainie, oraz Sewastopol. Od 2014 r. cz臋艣膰 terytorium Ukrainy jest okupowana przez Federacj臋 Rosyjsk膮. Terytoria okupowane maj膮 specjalny re偶im prawny.

Ukraina wyr贸偶nia si臋 spo艣r贸d innych kraj贸w na 艣wiecie nie tylko du偶ym terytorium, ale tak偶e znacz膮cymi osi膮gni臋ciami naukowymi i technologicznymi. W szczeg贸lno艣ci w sektorze rakietowym i kosmicznym posiada 17 z 22 najbardziej znanych na 艣wiecie podstawowych technologii. Jest jednym z o艣miu kraj贸w o potencjale naukowym i technicznym niezb臋dnym do produkcji nowoczesnych samolot贸w. Samolot AN-225 ("Mriya"), opracowany przez Ukrai艅c贸w i zniszczony przez Rosj臋 27 lutego 2022 r., ustanowi艂 240 rekord贸w 艣wiata.

Ukraina jest krajem rolniczo-przemys艂owym. Najbardziej rozwini臋te bran偶e to uprawa zb贸偶, hodowla zwierz膮t, g贸rnictwo, metalurgia 偶elaza, in偶ynieria mechaniczna i przemys艂 chemiczny.

Ukraina jest cz艂onkiem Organizacji Narod贸w Zjednoczonych, Rady Europy, UNESCO, 艢wiatowej Organizacji Handlu, Mi臋dzynarodowego Funduszu Walutowego, 艢wiatowego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz kilkudziesi臋ciu innych wa偶nych organizacji i projekt贸w mi臋dzynarodowych.

HISTORIA UKRAINY

Najwcze艣niejsza pisemna wzmianka o nazwie "Ukraina" pochodzi z 1187 roku w Kronice Kijowskiej. Znaleziska archeologiczne, takie jak osady w pobli偶u wsi Korolewo (1 milion lat) i Majdaniec (3800-3600 p.n.e.), potwierdzaj膮, 偶e terytorium wsp贸艂czesnej Ukrainy by艂o zamieszkane od czas贸w staro偶ytnych.

Osada Majdaniec

Osada Majdaniec

hromadske.radio

Staro偶ytno艣膰

W epoce br膮zu Ukraina by艂a zamieszkana przez koczownicze plemiona, kt贸re opanowa艂y narz臋dzia z br膮zu i oswoi艂y konie. We wczesnej epoce 偶elaza terytorium by艂o okupowane przez ira艅skoj臋zyczne plemiona, w tym Scyt贸w, kt贸rzy stworzyli Wielk膮 Scyti臋.

艢redniowiecze

We wczesnym 艣redniowieczu S艂owianie byli podzieleni na Wenet贸w, S艂owian i Ant贸w. Ci ostatni za艂o偶yli Kr贸lestwo Ant贸w, pierwsze s艂owia艅skie pa艅stwo na terytorium Ukrainy. S艂owianie Wschodni za艂o偶yli ksi臋stwa plemienne, w tym P贸艂nocnych w Czernihowie i Polan w Kijowie.

Obrazy Kijowa z okresu Rusi Kijowskiej

Obrazy Kijowa z okresu Rusi Kijowskiej

wikipedia.org

W 839 r. Ru艣-Ukraina sta艂a si臋 Rusi膮 Kijowsk膮, gdzie rz膮dzili Oleg, Ihor, Olha, 艢wiatos艂aw, Wo艂odymyr Wielki i Jaros艂aw M膮dry. Po 艣mierci M艣cis艂awa w 1132 r. Ru艣 Kijowska podzieli艂a si臋 na odr臋bne ksi臋stwa.

Ksi臋stwo Galicyjsko-Wo艂y艅skie

W latach 1199-1349 istnia艂o Ksi臋stwo Galicyjsko-Wo艂y艅skie ze stolic膮 najpierw w Haliczu, a nast臋pnie w Lwowie. Po upadku, zachodnie terytoria Ukrainy znalaz艂y si臋 pod wp艂ywem Polski, W臋gier i Litwy.

Okres nowo偶ytny

Okres nowo偶ytny (XVI-XIX w.) przyni贸s艂 ekspansj臋 terytori贸w ukrai艅skich przez Rzeczpospolit膮 Obojga Narod贸w, powstanie i upadek ukrai艅skiego pa艅stwa kozackiego oraz jego podporz膮dkowanie przez imperia austriackie i rosyjskie. Sicz Zaporoska, oparta na zasadach demokracji ch艂opskiej, sta艂a si臋 podstaw膮 ukrai艅skiego kozactwa. Wp艂yw reformacji doprowadzi艂 do rozwoju kultury, w tym druku ksi膮偶ek i otwarcia szk贸艂.

Sicz Zaporoska

Sicz Zaporoska

discover.in.ua

Czasy wsp贸艂czesne

XX wiek rozpocz膮艂 si臋 rewolucjami i I wojn膮 艣wiatow膮. Ukrai艅cy byli cz臋艣ci膮 kilku pa艅stw i walczyli o niepodleg艂o艣膰. Po kr贸tkim okresie rewolucji narodowej i pr贸bie zjednoczenia kraj贸w ukrai艅skich, nasta艂a era sowiecka z czerwonym terrorem, Ho艂odomorem, Gu艂agiem, II wojn膮 艣wiatow膮 i represjami stalinowskimi.

Ukrai艅ska Centralna Rada

Ukrai艅ska Centralna Rada

uinp.gov.ua

Niepodleg艂o艣膰

W dniu 24 sierpnia 1991 roku Ukraina og艂osi艂a niepodleg艂o艣膰, kt贸ra zosta艂a poparta w og贸lnoukrai艅skim referendum w dniu 1 grudnia 1991 roku. Kraj do艣wiadczy艂 dw贸ch rewolucji - pomara艅czowej rewolucji w 2004 r. i Euromajdanu w 2013 r., kt贸re doprowadzi艂y do zbrojnej konfrontacji z Rosj膮, kt贸ra trwa do dzi艣.

Dzie艅 Niepodleg艂o艣ci Ukrainy 2021 (na 偶ywo) - wyst臋p "DNA Ukrainy/Historia w 10 minut" [ENG subskrypcja]

Ukraina, ze swoj膮 bogat膮 histori膮 i kultur膮, przesz艂a d艂ug膮 drog臋 od czas贸w staro偶ytnych do nowoczesnego niepodleg艂ego pa艅stwa i nieustannie walczy o swoj膮 niezale偶no艣膰 i suwerenno艣膰.

GEOGRAFIA

Terytorium Ukrainy le偶y w du偶ej mierze na Nizinie Wschodnioeuropejskiej, zajmuj膮c oko艂o 5,7% ca艂kowitego terytorium Europy. D艂ugo艣膰 terytorium od granicy zachodniej do wschodniej wynosi 1316 km, a od granicy p贸艂nocnej do po艂udniowej - 839 km. Ca艂kowita d艂ugo艣膰 granic Ukrainy wynosi 6993 km, z czego 1355 km biegnie wzd艂u偶 Morza Czarnego, Morza Azowskiego i Cie艣niny Kercze艅skiej.

Najbardziej wysuni臋t膮 na p贸艂noc osad膮 w Ukrainie jest wie艣 Hremyach w obwodzie czernihowskim, a najbardziej wysuni臋t膮 na po艂udnie jest Foros na Krymie. Najbardziej wysuni臋t膮 na zach贸d osad膮 w kraju jest wie艣 Solomonove na Zakarpaciu, a najbardziej wysuni臋t膮 na wsch贸d jest Rana Zorya w obwodzie 艂uga艅skim. Geograficznym 艣rodkiem Ukrainy jest p贸艂nocny skraj wsi Marianiwka w powiecie Zvenyhorod w obwodzie czerkaskim.

Ukraina graniczy z siedmioma krajami: Bia艂orusi膮, Rosj膮, Mo艂dawi膮, Rumuni膮, W臋grami, S艂owacj膮 i Polsk膮. Posiada zar贸wno l膮dowe, jak i morskie granice z Rosj膮 i Rumuni膮.

Prawie 95% terytorium Ukrainy jest p艂askie, ze 艣redni膮 wysoko艣ci膮 175 metr贸w nad poziomem morza.

Najwy偶szym punktem ukrai艅skich r贸wnin jest g贸ra Berda, po艂o偶ona na Wy偶ynie Choty艅skiej. Jej wysoko艣膰 wynosi 515 metr贸w nad poziomem morza. Nawiasem m贸wi膮c, punkt ten jest uwa偶any za najwy偶szy w ca艂ej Europie Wschodniej.

G贸rzysty region Ukrainy obejmuje Karpaty Ukrai艅skie z najwy偶szym szczytem Howerl膮 (2061 m n.p.m.) oraz G贸ry Krymskie, z najwy偶szym punktem Roman-Kosz (1545 m n.p.m.).

Ze wzgl臋du na du偶膮 d艂ugo艣膰 i niejednorodno艣膰 geograficzn膮, klimat w r贸偶nych regionach Ukrainy ma swoje w艂asne cechy. Wi臋kszo艣膰 region贸w ma klimat umiarkowany kontynentalny, podczas gdy p贸艂nocny zach贸d i po艂udniowy wsch贸d maj膮 klimat kontynentalny. Na po艂udniowym wybrze偶u Krymu warunki pogodowe odpowiadaj膮 specyfice subtropikalnego klimatu 艣r贸dziemnomorskiego.

Ukraina jest obszarem, na kt贸rym mo偶na wyra藕nie prze艣ledzi膰 zmiany 4 p贸r roku. 艢rednia temperatura zim膮 waha si臋 od -8 do -12 掳C (w po艂udniowym regionie 艣rednia temperatura zim膮 oscyluje wok贸艂 0 掳C). Latem 艣rednia temperatura wynosi +18...+25 掳C, cho膰 w niekt贸rych regionach powietrze mo偶e nagrzewa膰 si臋 do +35 掳C lub wi臋cej.

Mapa Ukrainy

Mapa Ukrainy

wikimedia.org

Opady zale偶膮 nie tylko od p贸r roku, ale tak偶e od obszar贸w geograficznych. Najwy偶sze roczne opady odnotowuje si臋 w regionach g贸rskich (do 1663 mm w Karpatach i 1200 mm w G贸rach Krymskich). Najbardziej suchymi regionami s膮 Prydniprovia i wybrze偶e Morza Czarnego, gdzie rocznie spada tylko 450-300 mm opad贸w.

Bior膮c pod uwag臋 specyfik臋 klimatu, najlepszym czasem dla turyst贸w na odwiedzenie Ukrainy jest okres od p贸藕nej wiosny do wczesnej jesieni.

J臉ZYK I WALUTA

Jedynym j臋zykiem urz臋dowym w Ukrainie jest j臋zyk ukrai艅ski. Nale偶y on do s艂owia艅skiej grupy j臋zykowej rodziny indoeuropejskiej.

Walut膮 narodow膮 jest hrywna ukrai艅ska (UAH). Zosta艂a ona wprowadzona do obiegu w 1996 roku po reformie monetarnej. Nazwa waluty pochodzi od miary wagi u偶ywanej w 艣redniowiecznej Ukrainie. Obecnie hrywna jest u偶ywana w nomina艂ach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000. Od 1992 r., po wyj艣ciu ze strefy rubla, Ukraina opr贸cz hrywny u偶ywa艂a waluty przej艣ciowej - kuponowych karbowa艅c贸w.

LUDNO艢膯 I SYSTEM POLITYCZNY

Od czasu uzyskania niepodleg艂o艣ci najwi臋kszy wzrost liczby ludno艣ci odnotowano w 1993 r., osi膮gaj膮c 52 mln 244 tys. os贸b. Nast臋pnie przez lata obserwowano sta艂y trend spadkowy tej liczby. G艂贸wnymi przyczynami tego s膮 emigracja, w tym migracja zarobkowa, spadek wska藕nika urodze艅 i wzrost wska藕nika zgon贸w. Wed艂ug spisu powszechnego z 2001 r. 67,2% ludno艣ci Ukrainy mieszka na obszarach miejskich, a 32,8% na obszarach wiejskich. Przed wybuchem wojny Kij贸w, Chark贸w, Dniepr i Odessa by艂y miastami o najwi臋kszej liczbie ludno艣ci. Przed wojn膮 najg臋艣ciej zaludnione by艂y regiony wschodnie i zachodnie.

Ukraina jest republik膮 parlamentarno-prezydenck膮, w kt贸rej wybory prezydenckie, parlamentarne i lokalne odbywaj膮 si臋 w g艂osowaniu tajnym. Wybory odbywaj膮 si臋 co 5 lat.

Prezydenci Ukrainy:

  • Leonid Krawczuk (5 grudnia 1991 - 19 lipca 1994);
  • Leonid Kuczma (19 lipca 1994 - 23 stycznia 2005);
  • Wiktor Juszczenko (23 stycznia 2005 - 25 lutego 2009);
  • Wiktor Janukowycz (25 lutego 2010 - 22 lutego 2014);
  • Petro Poroszenko (7 czerwca 2014 - 20 maja 2019);
  • Wo艂odymyr Ze艂enski (od 20 maja 2019 r.).
Wo艂odymyr Ze艂enskij

Wo艂odymyr Ze艂enskij

armyinform.com.ua

W 2014 r., kiedy Wiktor Janukowycz uciek艂 z Ukrainy, O艂eksandr Turczynow pe艂ni艂 funkcj臋 prezydenta Ukrainy od 23 lutego do 7 czerwca.

Kolejne wybory prezydenckie mia艂y odby膰 si臋 wiosn膮 2024 r., ale zosta艂y prze艂o偶one z powodu wojny do czasu zniesienia lub zako艅czenia stanu wojennego.

GDZIE POJECHA膯 NA UKRAINIE - NAJLEPSZE MIEJSCA DLA TURYST脫W

Ukraina to kraj o niezwykle bogatym dziedzictwie historycznym. Oko艂o 500 osad w kraju zosta艂o za艂o偶onych 900 lub wi臋cej lat temu. Kolejne 4 500 wiosek w Ukrainie ma histori臋 d艂u偶sz膮 ni偶 300 lat. W Ukrainie znajduje si臋 150 tysi臋cy zabytk贸w historycznych, kulturowych, archeologicznych i architektonicznych.

Najbardziej znanymi zabytkami w Ukrainie, interesuj膮cymi zar贸wno dla turyst贸w, jak i Ukrai艅c贸w, s膮 艁awra Peczerska w Kijowie i Katedra 艣w. Zofii w Kijowie, kt贸re zosta艂y zbudowane prawie 1000 lat temu. Jednak ka偶dy region Ukrainy ma swoje unikalne atrakcje przyrodnicze, architektoniczne i historyczne.

Kij贸w

Stolica Ukrainy to prawdziwe muzeum pod go艂ym niebem. Je艣li m贸wimy o li艣cie najpopularniejszych atrakcji turystycznych, kt贸re ka偶dy odwiedzaj膮cy Kij贸w powinien zobaczy膰, s膮 to:

  1. 艁awra Peczerska w Kijowie;
  2. Zej艣cie 艣w;
  3. Z艂ota Brama;
  4. Chreszczatyk i Plac Niepodleg艂o艣ci;
  5. Pa艂ac Maryjski;
  6. Sob贸r 艣w;
  7. Dom Chimery;
  8. Katedra W艂odzimierza;
  9. Muzeum Narodowe Tarasa Szewczenki;
  10. Muzeum Chanenki.
Kij贸w

Kij贸w

znaki.fm

R贸wnie popularny w艣r贸d turyst贸w jest Kijowski Narodowy Akademicki Teatr Operetkowy, najwi臋kszy na Ukrainie model kolei Miniland, ko艣ci贸艂 艣w. Miko艂aja i szklarnia VDNH.

Gdzie mo偶esz przenocowa膰?

W Kijowie jest wiele opcji noclegowych - na ka偶d膮 kiesze艅. Oto najpopularniejsze hotele w stolicy:

  • 11 Mirrors;
  • Intercontinental Kiev Hotel;
  • Hilton;
  • Opera;
  • Oselia Kij贸w.

Ponadto stolica oferuje du偶膮 liczb臋 pokoi i mieszka艅 na wynajem dzienny lub d艂ugoterminowy oraz hostele.

Lw贸w

Ca艂e historyczne centrum Lwowa jest wpisane na List臋 艢wiatowego Dziedzictwa UNESCO, wi臋c prawie ka偶dy zak膮tek starego miasta jest godny uwagi, nawet dla najbardziej wymagaj膮cych turyst贸w. Zwiedzanie Miasta Lw贸w mo偶esz rozpocz膮膰 od:

  1. Muzeum Architektury i 呕ycia Ludowego;
  2. Katedra 艣w;
  3. Plac Rynok;
  4. Opera Lwowska;
  5. Pa艂ac Potockich;
  6. Katedra Dominikan贸w;
  7. Kaplica Boim贸w;
  8. Dziedziniec W艂oski;
  9. Park Wysoki Zamek;
  10. Cmentarz 艁yczakowski - rezerwat historyczno-kulturowy.
Lw贸w

Lw贸w

znaki.fm

A dla tych, kt贸rzy nie chc膮 ogranicza膰 si臋 do miasta Lw贸w, mo偶emy poleci膰 wizyt臋 w zamkach obwodu lwowskiego - 呕贸艂kiew, Podhirce, Z艂ocz贸w, Olesko.

Gdzie si臋 zatrzyma膰?

Hotele w Lwowie to nie tylko komfortowy pobyt. W mie艣cie znajduje si臋 wiele obiekt贸w, kt贸re przyci膮gaj膮 swoj膮 wyj膮tkow膮 atmosfer膮 i histori膮, w szczeg贸lno艣ci:

  • Grand Hotel Lviv Casino & Spa;
  • City Inn Hotel;
  • Chopin;
  • Citadel Inn;
  • We Lwowie znajduje si臋 r贸wnie偶 wiele tanich hoteli, hosteli i mieszka艅.

Karpaty

Ukrai艅ski region Karpat jest prawdopodobnie najbardziej popularny w艣r贸d ukrai艅skich i zagranicznych turyst贸w. Je艣li wi臋c r贸wnie偶 planujesz wycieczk臋 w g贸ry i chcesz czerpa膰 z niej jak najwi臋cej pozytywnych emocji, koniecznie uwzgl臋dnij j膮 w swoim planie podr贸偶y:

  1. Howerla, najwy偶szy punkt Ukrainy;
  2. O艣rodek narciarski Bukovel;
  3. Jaremcze;
  4. g贸ra Pip Ivan Marmarosky;
  5. 艁膮ki w wysokich g贸rach Karpat;
  6. Najwy偶sze g贸rskie jezioro Brebeneskul (B艂臋kitne Oko Karpat);
  7. Jezioro Maricheika;
  8. Wioska Szeszory ze srebrnymi wodospadami;
  9. Pysanyi Kamin;
  10. drewniane cerkwie w obwodzie iwanofrankowskim.
Karpaty

Karpaty

znaki.fm

Gdzie mo偶esz przenocowa膰?

Karpaty maj膮 bardzo dobrze rozwini臋t膮 infrastruktur臋 hotelow膮 i rozrywkow膮. A niekt贸re hotele s膮 ju偶 g艂贸wn膮 atrakcj膮 okolicy. W艣r贸d nich:

  • Kompleks Stara Pravda;
  • SkyPod Eco Mountain Resort;
  • Shelter Apart Hotel;
  • Black Rock Mountain Retreat;
  • Koruna.

A ci, kt贸rzy szukaj膮 bardziej bud偶etowych opcji lub chc膮 w pe艂ni cieszy膰 si臋 lokalnym karpackim smakiem, powinni poszuka膰 zakwaterowania w g贸rskich wioskach. Miejscowi ch臋tnie oferuj膮 turystom do wynaj臋cia 偶ytni膮 chat臋 w etnicznym stylu.

Prype膰

Dla wielu os贸b strefa wykluczenia w Czarnobylu jest do艣膰 niesamowitym miejscem. Jednocze艣nie wiele os贸b chce odwiedzi膰 obszar, w kt贸rym w 1986 roku mia艂a miejsce najwi臋ksza katastrofa XX wieku spowodowana przez cz艂owieka. Niekt贸rzy szukaj膮 wra偶e艅, inni chc膮 zobaczy膰 na w艂asne oczy miejsce, w kt贸rym dosz艂o do tragedii, aby zbada膰 obszar, w kt贸rym natura nie mia艂a ingerencji cz艂owieka przez prawie 40 lat.

Prype膰

Prype膰

znaki.fm

Najpopularniejsze miejsca turystyczne w strefie czarnobylskiej:

  1. Park rozrywki Prype膰;
  2. Stacja radarowa Duga;
  3. Molo w Prypeci;
  4. Kawiarnia Prype膰;
  5. Szko艂a 艣rednia nr 2;
  6. Czerwony Las;
  7. Pa艂ac Kultury "Energetik";
  8. Basen Lazurnyi;
  9. Elektrownia j膮drowa w Czarnobylu;
  10. Stela Prypeci.

Kamieniec Podolski

Kamieniec Podolski przyci膮ga turyst贸w swoj膮 barwn膮 historyczn膮 atmosfer膮. Unikalna symbioza staro偶ytnych zabytk贸w i nowoczesnej infrastruktury tworzy tu wyj膮tkow膮 energi臋. Ludzie przyje偶d偶aj膮 tu w poszukiwaniu romantyzmu, komfortu i mo偶liwo艣ci "cofni臋cia si臋 w czasie" o kilka wiek贸w.

Twierdza Kamieniec Podolski

Twierdza Kamieniec Podolski

karpaty.love

Najpopularniejsze miejsca turystyczne w Kamie艅cu Podolskim:

  • Twierdza Kamieniec Podolski;
  • Pomnik Sto艂u Zgody;
  • Dolna i G贸rna Brama Polska;
  • Schody Fahrenheita;
  • Ko艣ci贸艂 Piotra i Paw艂a;
  • Studnia Ormia艅ska;
  • Ratusz;
  • Pomnik Turysty;
  • Ko艣ci贸艂 Dominikan贸w;
  • W膮w贸z Smotrycki.

Gdzie mo偶esz si臋 zatrzyma膰?

Jak w ka偶dym mie艣cie turystycznym, w Kamie艅cu Podolskim znajduje si臋 wiele komfortowych hoteli, w tym:

  1. Kleopatra VIP;
  2. Optima Collection;
  3. Monte Cristo;
  4. Filvarky Center.

Mo偶esz tak偶e wynaj膮膰 pok贸j lub mieszkanie. Jednak w sezonie turystycznym musisz zarezerwowa膰 zakwaterowanie w mie艣cie z wyprzedzeniem.

Zakarpacie

To jeden z najbardziej kolorowych region贸w Ukrainy. Ma wszystko, co mo偶e zainteresowa膰 turyst臋: g贸ry, lasy, zamki, unikalne ko艣cio艂y, atrakcje przyrodnicze i kulturalne oraz obiekty rekreacyjne.

Najpopularniejsze miejsca turystyczne na Zakarpaciu:

  • Wody termalne w Kosynie;
  • Zamek w U偶horodzie;
  • Zamek Mukaczewo;
  • Dolina Narcyz贸w;
  • Zamek hrabi贸w Sch枚nborn;
  • Jezioro Synevyr;
  • Wodospad Shypit;
  • Wie艣 Kolochava;
  • Wioska Iza;
  • So艂otwyno.

Zim膮 Zakarpacie jest jednym z o艣rodk贸w rekreacji narciarskiej.

Zamek Palanok Mukaczewo

Zamek Palanok Mukaczewo

pravda.com

CO JE艢膯.

Ukraina jest r贸wnie偶 popularnym regionem turystyki gastronomicznej. Kuchnia narodowa jest bogata w pyszne, kolorowe dania. Co wi臋cej, ka偶dy region s艂ynie z wyj膮tkowych tradycji gastronomicznych.

Na przyk艂ad pierogi s膮 kulinarn膮 specjalno艣ci膮 regionu Po艂tawy. Region Chmielnicki jest ukrai艅sk膮 stolic膮 r贸偶nych kie艂bas i klops贸w. W regionie Tarnopola musisz spr贸bowa膰 lokalnej zupy grzybowej machanka i bogatego kulesza z boczkiem. Lw贸w jest domem dla legendarnego galicyjskiego syrnyka i delikatnych strudli, a Zakarpacie jest domem dla bogracza i bu艂ek z mi臋sem. W Bukowinie na go艣ci czekaj膮 tradycyjne lokalne chynakhy, domowa brynza i mama艂yga. Karpackie specja艂y to banosz i zupa grzybowa. I oczywi艣cie, czym jest ukrai艅ski posi艂ek bez barszczu, warenyk贸w, faszerowanej kapusty i galaretki? A ci, kt贸rzy chc膮 spr贸bowa膰 czego艣 wyj膮tkowego, zgodnie ze starymi ukrai艅skimi przepisami, powinni spr贸bowa膰 owsianki shpundra i kachana.

Wareniki

Wareniki

znaki.fm

CIEKAWE FAKTY O UKRAINIE

  1. Pierwsza na 艣wiecie konstytucja zosta艂a wprowadzona w 1710 roku przez ukrai艅skiego hetmana Pylypa Orlyka;
  2. Stanowisko archeologiczne Stone Tomb znajduje si臋 w regionie Zaporo偶a - kompleks ten jest starszy ni偶 Stonehenge i egipskie piramidy;
  3. W Kijowie znajduje si臋 najg艂臋bsza stacja metra na 艣wiecie, Arsenalna. Jej g艂臋boko艣膰 wynosi 105 metr贸w;
  4. Miasto Kropyvnytskyi zmieni艂o swoj膮 nazw臋 6 razy w ci膮gu swojego istnienia;
  5. 1 lipca 2022 r. barszcz ukrai艅ski zosta艂 wpisany na list臋 niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO;
  6. Sicz Zaporoska by艂a jedn膮 z pierwszych na 艣wiecie demokratycznych formacji spo艂ecznych;
  7. W obwodzie cherso艅skim znajduje si臋 jedna z najwi臋kszych pusty艅 w Europie. Powierzchnia Piask贸w Oleszskich wynosi 210 tysi臋cy hektar贸w;
  8. Tekst Deklaracji Niepodleg艂o艣ci Ukrainy sk艂ada艂 si臋 z 93 s艂贸w i mie艣ci艂 si臋 na jednej kartce papieru;
  9. W ci膮gu dw贸ch miesi臋cy od deklaracji niepodleg艂o艣膰 Ukrainy zosta艂a uznana przez ponad 92 kraje;
  10. Pod wzgl臋dem s艂ownictwa j臋zyk ukrai艅ski jest najbardziej zbli偶ony do bia艂oruskiego (84%), polskiego (70%) i s艂owackiego (68%). Podobie艅stwo do j臋zyka rosyjskiego wynosi 62%