Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy po艂o偶ony jest w po艂udniowo-wschodniej Polsce w malowniczych Karpatach i jest jednym z najcenniejszych skarb贸w przyrody w kraju. Za艂o偶ony w 1973 roku, obejmuje ponad 29 000 hektar贸w terytorium bogatego w unikaln膮 flor臋 i faun臋. Jest domem dla rzadkich gatunk贸w ro艣lin i zwierz膮t, w tym nied藕wiedzi, wilk贸w, rysi i or艂贸w. Ze wzgl臋du na swoj膮 r贸偶norodno艣膰 i dziewicz膮 przyrod臋, Bieszczadzki Park przyci膮ga tysi膮ce turyst贸w, naukowc贸w i mi艂o艣nik贸w przyrody z ca艂ego 艣wiata. Odwiedzaj膮cy mog膮 podziwia膰 zapieraj膮ce dech w piersiach krajobrazy, krystalicznie czyste rzeki i niezr贸wnane widoki, dzi臋ki czemu park ten jest prawdziwym rajem dla podr贸偶nik贸w i odkrywc贸w.

Parametr | Dane |
---|---|
Nazwa | Bieszczadzki Park Narodowy |
Rok za艂o偶enia | 1950s |
Po艂o偶enie | Karpaty, po艂udniowo-wschodnia Polska |
Powierzchnia | 29,202 ha |
Flora | Lasy, 艂膮ki, ro艣liny wodne |
Fauna | Nied藕wiedzie, wilki, rysie, or艂y |
Zasoby wodne | Rzeki, jeziora |
Szlaki turystyczne | Szlaki piesze, rowerowe, konne |
Dziedzictwo kulturowe | Zabytki historyczne, znaleziska archeologiczne |
Programy edukacyjne | Programy dla szk贸艂, wycieczki, wydarzenia edukacyjne |
Oficjalna strona internetowa |
Przed II wojn膮 艣wiatow膮 Bieszczady by艂y ma艂o znane w por贸wnaniu z innymi cz臋艣ciami Karpat, ale w 1934 r. dr Mieczys艂aw Or艂owicz zach臋ca艂 turyst贸w do odkrywania tego wyj膮tkowego regionu, podkre艣laj膮c jego unikalne walory krajobrazowe, takie jak 艂膮ki i lasy bukowe. Inicjatywy utworzenia parku narodowego rozpocz臋艂y si臋 w latach 50. XX wieku. W 1955 r. Komisja Turystyki G贸rskiej zaproponowa艂a utworzenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a w 1956 r. zoolog W艂adys艂aw Grodzi艅ski przedstawi艂 pierwsze konkretne propozycje do rozwa偶enia.
Po dziesi臋cioleciach bada艅 naukowych i dyskusji, w tym propozycji wielu przyrodnik贸w i naukowc贸w, takich jak Stanis艂aw Lisowski i Adam Urba艅ski, park zosta艂 oficjalnie utworzony 4 sierpnia 1973 roku. Park pocz膮tkowo obejmowa艂 5 955,35 hektar贸w, w tym wa偶ne obszary przyrodnicze, takie jak Tarnica, Halicz, Krzemie艅 i inne, przez wszystkie kolejne lata park powi臋ksza艂 si臋, zw艂aszcza podczas zmian politycznych w Polsce pod koniec lat 80-tych i na pocz膮tku lat 90-tych, osi膮gaj膮c obecn膮 powierzchni臋 29 202 hektar贸w ze szczytami do 1346 metr贸w (Tarnica).

Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy po艂o偶ony jest w Bieszczadach Zachodnich, Karpatach Wschodnich, w po艂udniowo-wschodniej Polsce, z po艂udniow膮 granic膮 hydrograficzn膮 mi臋dzy zlewiskami Morza Czarnego i Ba艂tyckiego, a ca艂y obszar parku znajduje si臋 w g贸rnym biegu dorzecza Sanu. Geologicznie sk艂ada si臋 z utwor贸w fliszowych, w kt贸rych piaskowce i 艂upki wyst臋puj膮 naprzemiennie, tworz膮c charakterystyczne grzbiety i doliny.
W 1992 r. park narodowy zosta艂 w艂膮czony do Mi臋dzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie, a w 1998 r. otrzyma艂 Dyplom Rady Europy za wzorowe zarz膮dzanie obszarem chronionym. W 2021 r. cztery obszary las贸w bukowych parku zosta艂y wpisane na List臋 艢wiatowego Dziedzictwa UNESCO.
Mi臋dzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie
Mi臋dzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie znajduje si臋 w trzech krajach: Polsce, S艂owacji i Ukrainie. Utworzony w 1992 r. jako polsko-s艂owacki transgraniczny obszar chroniony, od 1998 r. sta艂 si臋 tr贸jstronnym polsko-s艂owacko-ukrai艅skim obiektem o powierzchni ponad 178,55 tys. ha. Rezerwat podzielony jest na trzy strefy funkcjonalne: centraln膮 (bez ingerencji cz艂owieka), buforow膮 i przej艣ciow膮, w kt贸rej stosowane s膮 zasady zr贸wnowa偶onego rozwoju.
- Polska cz臋艣膰: Bieszczadzki Park Narodowy obejmuje 29,20 tys. ha (86% lasy, 6% 艂膮ki, 8% inne ekosystemy);
- Cz臋艣膰 s艂owacka: Park Narodowy Po艂oniny o powierzchni 29,81 tys. ha i otulina o powierzchni 10,97 tys. ha.
- Cz臋艣膰 ukrai艅ska: U偶a艅ski Park Narodowy o powierzchni 39,16 tys. ha z 7 rezerwatami i 10 pomnikami przyrody.

Mapa teren贸w parku
Ten rozleg艂y rezerwat obejmuje zr贸偶nicowane krajobrazy, r贸偶norodno艣膰 biologiczn膮 i dziedzictwo kulturowe, chroni膮c cenne ekosystemy i promuj膮c ich zr贸wnowa偶ony rozw贸j.
Dziedzictwo kulturowe
Bieszczadzki Park Narodowy zawiera liczne 艣lady dawnej dzia艂alno艣ci cz艂owieka: pozosta艂o艣ci dwor贸w, drewniane cerkwie, cmentarze i przydro偶ne krzy偶e. Wszystkie te zasoby kulturowe by艂y 艣wiadkami wielu wydarze艅 historycznych, w tym II wojny 艣wiatowej i przesiedle艅 miejscowej ludno艣ci podczas Akcji Wis艂a.

Akcja "Wis艂a" | rozmowa z dr. Mariuszem Zaj膮czkowskim
Do 1939 r. w regionie istnia艂o 51 cerkwi prawos艂awnych, z kt贸rych do dzi艣 zachowa艂o si臋 tylko 5, by艂y te偶 trzy synagogi, ale 偶adna nie przetrwa艂a. Z 44 maj膮tk贸w z gospodarstwami rolnymi nie zachowa艂 si臋 偶aden. Z 73 m艂yn贸w wodnych i 51 tartak贸w niestety nie zachowa艂 si臋 ani jeden. Z ponad 1342 dom贸w nie zachowa艂 si臋 ani jeden. Tylko 20 z 54 cmentarzy zachowa艂o si臋 w jakiej艣 formie, a 22 ju偶 nie istniej膮.
Park aktywnie dzia艂a na rzecz ochrony zabytk贸w, w tym konserwacji pozosta艂o艣ci fundament贸w budynk贸w, ko艣cio艂贸w i nagrobk贸w. Pod 艣cis艂膮 ochron膮 i opiek膮 znajduj膮 si臋 r贸wnie偶 stare drzewa, kt贸re s膮 艣wiadkami historycznych wydarze艅. Ponadto podejmowane s膮 dzia艂ania maj膮ce na celu utrzymanie tradycyjnych ogrod贸w i sadzenie lokalnych odmian drzew. Pracownicy wykorzystuj膮 nowoczesne metody badawcze, takie jak skanowanie laserowe i badania radarowe, aby zidentyfikowa膰 i zachowa膰 pozosta艂o艣ci dziedzictwa kulturowego.
Najciekawsze obiekty i miejsca kultu religijnego
- Pozosta艂o艣ci cmentarzy i krzy偶y przydro偶nych: Na cmentarzu w Berechi-Hurne znajduje si臋 18 nagrobk贸w w r贸偶nym stanie technicznym z ciekaw膮 ikonografi膮, w tym postument z wyrze藕bionymi symbolami chrze艣cija艅skimi. W Benjovi znajduj膮 si臋 nagrobki z rze藕bami dzbana i kwiatu, symbolami ziemskiego 偶ycia i przemijania;
- Cerkwie prawos艂awne: Cerkiew w Smolniku jest jedyn膮 zachowan膮 cerkwi膮 typu bojkowskiego, wpisan膮 na list臋 艣wiatowego dziedzictwa UNESCO. Fundamenty innych cerkwi mo偶na znale藕膰 w miejscowo艣ciach Cary艅skie, Berechy Gurni, Bukowiec, Syanki i Wo艂osate;
- Obiekty techniczne i przemys艂owe: Na terenie parku zachowa艂y si臋 pozosta艂o艣ci m艂yn贸w, tartak贸w i innych obiekt贸w przemys艂owych. Wa偶nym 艣wiadectwem historycznym jest sie膰 kolejek w膮skotorowych wykorzystywanych do transportu drewna.
Fauna Bieszczadzkiego Parku Narodowego
W Bieszczadzkim Parku Narodowym i jego otulinie 偶yje oko艂o 58 gatunk贸w ssak贸w, w艣r贸d kt贸rych najliczniejsze s膮 drobne zwierz臋ta: gryzonie, owado偶erne i nietoperze. Wa偶ne s膮 tak偶e du偶e ssaki drapie偶ne: nied藕wied藕 brunatny (Ursus arctos), wilk (Canis lupus), ry艣 (Lynx lynx) i 偶bik (Felis silvestris), a tak偶e ro艣lino偶erne: 偶ubr (Bison bonasus), jele艅 szlachetny (Cervus elaphus), sarna (Capreolus capreolus) i dzik (Sus scrofa).

Przedstawiciele ssak贸w z parku wilka szarego
Interakcja mi臋dzy drapie偶nikami i zwierz臋tami kopytnymi w parku jest wa偶na dla utrzymania naturalnej r贸wnowagi. Jelenie s膮 g艂贸wnym sk艂adnikiem diety wilk贸w, stanowi膮c oko艂o 80% ich naturalnej zdobyczy. Renifery stosuj膮 kilka strategii, aby zminimalizowa膰 ryzyko 艣miertelno艣ci, w tym lokalizowanie miejsc narodzin ciel膮t w wysokich partiach g贸r i jesienne rykowisko na 艂膮kach. Liczba renifer贸w w parku waha si臋 od 140 do 600, ze 艣redni膮 370. Podczas surowych zimowych miesi臋cy migruj膮 one do dolin w poszukiwaniu po偶ywienia.
Sarny s膮 mniej liczne w parku, ze 艣redni膮 liczb膮 80 osobnik贸w, podczas gdy liczba dzik贸w zale偶y od dost臋pno艣ci po偶ywienia i warunk贸w pogodowych i waha si臋, z wyra藕nym spadkiem w latach 2009-2015 do 70 osobnik贸w, a nast臋pnie wzrostem w 2017 r. do 260 osobnik贸w. 呕ubry zosta艂y reintrodukowane w latach 60. ubieg艂ego wieku, a ich liczba wynosi obecnie oko艂o 20 osobnik贸w.
Bieszczady s膮 wa偶nym miejscem dla du偶ych drapie偶nik贸w w Polsce. Park jest domem dla czterech grup rodzinnych wilk贸w, kt贸rych liczebno艣膰 waha si臋 od 24 do 45 osobnik贸w. Zajmuj膮 one obszar do 900 km虏. Populacja nied藕wiedzi brunatnych w parku wynosi oko艂o 15-20 osobnik贸w. Liczba rysi w parku jest bardzo niska i wynosi oko艂o sze艣ciu doros艂ych osobnik贸w. Dzikie koty, kt贸re licz膮 ponad 15 doros艂ych osobnik贸w, r贸wnie偶 korzystaj膮 ze zdobyczy wilk贸w i s膮 liczniejsze ni偶 rysie.

Ry偶
Flora Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Flora ro艣lin naczyniowych w Bieszczadzkim Parku Narodowym wyr贸偶nia si臋 r贸偶norodno艣ci膮 biologiczn膮 i unikalnymi gatunkami. Pierwsze kompletne dane na temat flory parku zosta艂y dostarczone przez Boles艂awa Kotul臋 w 1883 r. i Eustachego Wo艂oszczaka w 1894 r., a ich badania po艂o偶y艂y podwaliny pod okre艣lenie granicy fitogeograficznej mi臋dzy Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi. Flora ro艣lin naczyniowych w parku obejmuje 826 gatunk贸w, cho膰 rzeczywista liczba mo偶e by膰 nieco wi臋ksza ni偶 800 ze wzgl臋du na mo偶liwe wygini臋cie niekt贸rych gatunk贸w.
Osobliwo艣ci膮 bieszczadzkiej flory jest obecno艣膰 gatunk贸w wschodniokarpackich, kt贸re nie wyst臋puj膮 w Karpatach Zachodnich. Najwa偶niejszymi gatunkami z biogeograficznego punktu widzenia s膮 Aconitum bucovinense i Leucoium vernum ssp, kt贸re s膮 endemitami Karpat Wschodnich i s膮 szczeg贸lnie wa偶ne dla zrozumienia biogeografii regionu.
Gatunki ro艣lin g贸rskich odgrywaj膮 r贸wnie istotn膮 rol臋 we florze parku, ze zidentyfikowanymi 艂膮cznie ponad 180 taksonami g贸rskimi, w tym 71 taksonami alpejskimi, oko艂o 40 pospolitymi taksonami g贸rskimi i 70 gatunkami g贸rskimi. Taksony g贸rskie stanowi膮 ponad 23% ca艂kowitej flory parku, co podkre艣la jego g贸rski charakter i naturalno艣膰 lokalnej ro艣linno艣ci.
Gatunki synantropijne i antropogeniczne stanowi膮 110 gatunk贸w, z kt贸rych wi臋kszo艣膰 ogranicza si臋 do osad i szlak贸w komunikacyjnych. Najwi臋ksze zagro偶enie dla tutejszej flory stanowi膮 gatunki inwazyjne, takie jak barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i naw艂o膰 kanadyjska (Solidago canadensis). Park aktywnie walczy z gatunkami inwazyjnymi, podejmuj膮c dzia艂ania maj膮ce na celu ich zniszczenie i ograniczenie rozprzestrzeniania si臋.

Przedstawiciel flory w parku Borszczowik
Co warto zobaczy膰 w parku
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego posiada szereg bardzo ciekawych ekspozycji, na parterze znajduje si臋 sala wystaw czasowych, w kt贸rej mo偶na obejrze膰 wystaw臋 fotograficzn膮 po艣wi臋con膮 unikatowej przyrodzie Bieszczad贸w. Znajduje si臋 tu r贸wnie偶 Jaskinia Czasu z plejstoce艅skimi artefaktami, eksponatami geologicznymi i informacjami o powstawaniu Bieszczad贸w. W cz臋艣ci historycznej odtworzono chat臋 bojkowsk膮, a do Waszej dyspozycji s膮 legendy i tradycyjne przepisy kulinarne. Na drugim pi臋trze prezentowana jest fauna i flora Bieszczad贸w, w tym dioramy lasu karpackiego oraz proces powstawania torfowisk wysokich. Dla dzieci przygotowano specjaln膮 stref臋 o nazwie Dzikie Kr贸lestwo Rysia Pendzelka z grami edukacyjnymi. W klubokawiarni przy kawie lub herbacie mo偶na pos艂ucha膰 diaporam i film贸w o bieszczadzkiej przyrodzie.
Chata Puchacza na Po艂oninie Wetli艅skiej pe艂ni funkcj臋 schroniska turystycznego. Tutaj mo偶esz odpocz膮膰, przeczeka膰 z艂膮 pogod臋, napi膰 si臋 kawy, herbaty, czekolady lub wody, zje艣膰 obiad, na艂adowa膰 telefon i przenocowa膰 w nag艂ych wypadkach. Toalety s膮 r贸wnie偶 dost臋pne, je艣li dost臋pna jest woda deszczowa. Schronisko nie posiada zaplecza gastronomicznego ze wzgl臋du na brak zaopatrzenia w wod臋, woda i 偶ywno艣膰 s膮 dostarczane samochodem. Wa偶ne jest, aby zabra膰 ze sob膮 艣mieci, poniewa偶 utylizacja odpad贸w jest skomplikowanym i kosztownym procesem.

Domek Filina na Po艂oninie Wetli艅skiej
Turystyka je藕dziecka
W Bieszczadzkim Parku Narodowym turystyka je藕dziecka organizowana jest w o艣rodkach hodowli koni huculskich w Wo艂osatem i Tarnawie Ni偶nej, gdzie odwiedzaj膮cy mog膮 wzi膮膰 udzia艂 w lekcjach jazdy konnej, wycieczkach konnych i spacerach terenowych pod okiem wysoko wykwalifikowanych instruktor贸w. Do艣wiadczeni je藕d藕cy mog膮 cieszy膰 si臋 trasami je藕dzieckimi parku, pozwalaj膮cymi w pe艂ni cieszy膰 si臋 przyrod膮 i malowniczymi krajobrazami. Latem oferowane s膮 przeja偶d偶ki bryczk膮, a zim膮 saniami. Mo偶esz r贸wnie偶 wjecha膰 do parku na w艂asnych koniach z odpowiednim pozwoleniem.
Piesze w臋dr贸wki
Bieszczadzki Park Narodowy posiada sie膰 szlak贸w turystycznych, kt贸re biegn膮 przez malownicze doliny, wzd艂u偶 potok贸w i na szczyty g贸rskie, do najpopularniejszych tras nale偶膮:
- Prze艂臋cz Wy偶na - Po艂onyna Wetli艅ska - Berehy G贸rne: trasa 艂atwa, o d艂ugo艣ci oko艂o 5 km, kt贸rej przej艣cie zajmuje 2-3 godziny.
- Berehy G贸rne - Po艂onyna Cary艅ska - Ustrzyki G贸rne: 艂atwa trasa o d艂ugo艣ci oko艂o 9 km, kt贸ra zajmuje 3-4 godziny.
- Wo艂osate - Tarnica - Shyroky Verkh - Ustrzyki G贸rne: 艣rednia trasa o d艂ugo艣ci oko艂o 14 km, kt贸ra zajmuje 4-5 godzin.
- Wo艂osate - Tarnica - Halicz - Rassypaniec - Wo艂osate: trasa trudna, o d艂ugo艣ci ok. 19 km, kt贸rej przej艣cie zajmuje 6-8 godzin.
- Bere偶ki - Per Przy艣lup - Po艂onina Cary艅ska - Ustrzyki G贸rne: trasa 艣rednia, o d艂ugo艣ci ok. 10 km, kt贸rej przej艣cie zajmuje 4-5 godzin.
- Prze艂臋cz Wyrznia艅ska - Ma艂a Rawa - Wielka Rawa - Ustrzyki G贸rne: 艣rednia trasa o d艂ugo艣ci oko艂o 10 km, kt贸ra zajmuje 4-5 godzin.
Aby w臋dr贸wka by艂a udana, zaleca si臋 odpowiedni膮 kondycj臋 fizyczn膮, odpowiedni sprz臋t, mapy i pomoce nawigacyjne, jedzenie i wod臋, przestrzeganie zasad bezpiecze艅stwa i poszanowanie otaczaj膮cej przyrody. Wa偶ne jest r贸wnie偶, aby sprawdzi膰 warunki pogodowe i pami臋ta膰, 偶e istnieje mo偶liwo艣膰 spotkania dzikich zwierz膮t.
Jazda na rowerze
W Bieszczadzkim Parku Narodowym jazda na rowerze jest dozwolona na drogach publicznych i specjalnie wyznaczonych trasach rowerowych po uiszczeniu op艂aty za wst臋p.
- Bukowiec - Bieniewa - wiata przed potokiem Nied藕wiedzie - Bukowiec, d艂ugo艣膰 13,2 km.
- 艢cie偶ka rowerowa Sokoliki, d艂ugo艣膰 2,7 km.
- 艢cie偶ka rowerowa D藕winiacz - Horny, d艂ugo艣膰 12 km.
Jazda rowerem po szlakach turystycznych jest surowo zabroniona ze wzgl臋d贸w bezpiecze艅stwa i ochrony przyrody. W parku znajduje si臋 oko艂o 75 km dr贸g dost臋pnych dla rowerzyst贸w, w tym kilka utwardzonych dr贸g wewn臋trznych. Przygotowane parkingi rowerowe umo偶liwiaj膮 pozostawienie rower贸w na czas w臋dr贸wki. Wypo偶yczalnie rower贸w g贸rskich s膮 dost臋pne w Tarnawie Dolnej. Korzystanie z parkingu rowerowego jest bezp艂atne, ale park nie ponosi odpowiedzialno艣ci za bezpiecze艅stwo rower贸w.
Wskaz贸wki dojazdu.
Warto zaznaczy膰, 偶e Bieszczadzki Park Narodowy jest idealnym miejscem dla rodzin z dzie膰mi, os贸b starszych, niepe艂nosprawnych i rowerzyst贸w ze wzgl臋du na 艂atwe ukszta艂towanie terenu.
Do parku mo偶na dojecha膰 samochodem skr臋caj膮c z DW nr 896 w kierunku miejscowo艣ci Muchne. Parkowanie jest mo偶liwe tylko w wyznaczonych miejscach: w Bazie Nad Roztokami, w pobli偶u Stacji Koni Huculskich, w pobli偶u torfowiska w Tarnawie Ni偶nej i w Buk贸wce. W Tarnawie Ni偶nej na odwiedzaj膮cych czekaj膮 艣cie偶ki przyrodnicze i historyczne, stacja koni huculskich, wypo偶yczalnia rower贸w i tarasy widokowe. W Bukowcu dost臋pne s膮 trasy rowerowe oraz 艣cie偶ka przyrodniczo-historyczna.
Bilet wst臋pu jest wa偶ny na wszystkie szlaki parku przez ca艂y dzie艅 i jest dost臋pny w r贸偶nych punktach informacyjnych i kasach biletowych.
Mo偶esz kupi膰 bilet i zapozna膰 si臋 z regulaminem tutaj