Ludzie

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki (1933-2020) nale偶y do grona najwybitniejszych polskich kompozytor贸w i dyrygent贸w XX i pocz膮tku XXI wieku. Jego kariera muzyczna naznaczona by艂a znacz膮cym wk艂adem we wsp贸艂czesn膮 muzyk臋 klasyczn膮, a jego awangardowe i innowacyjne dzie艂a zyska艂y mi臋dzynarodowe uznanie. Penderecki s艂ynie z umiej臋tno艣ci 艂膮czenia tradycyjnych element贸w muzyki klasycznej z nowoczesnymi technikami, tworz膮c unikalne pejza偶e d藕wi臋kowe, kt贸re zachwyci艂y publiczno艣膰 swoj膮 emocjonaln膮 g艂臋bi膮 i subtelnymi umiej臋tno艣ciami technicznymi.

autor: Ewa Kwiatkowska

Zawarto艣膰
Krzysztof Penderecki

Pozycja

Informacje

Data urodzenia

23 listopada 1933 r.

Miejsce urodzenia

D臋bica, Polska (obecnie Polska)

Wykszta艂cenie

Studiowa艂 w Pa艅stwowej Wy偶szej Szkole Muzycznej w Krakowie

Pierwsze sukcesy

Zdoby艂 I, II i III nagrod臋 na Konkursie M艂odych Zwi膮zku Kompozytor贸w Polskich w 1959 r. za utwory "Stance", "Emanacje" i "Psalmy Dawida"

Najbardziej znany utw贸r

"Lament ofiar Hiroszimy" (1961)

Uznanie i nagrody

Otrzyma艂 nagrod臋 Tribune Internationale des Composers UNESCO za "Lament dla ofiar Hiroszimy"

Wk艂ad w kinematografi臋

Muzyka do filmu "R臋kopis znaleziony w Saragossie"

Festiwale na jego cze艣膰

Festiwale z okazji jego 80. urodzin (2013) i 85. urodzin (2018)

Wa偶ne dzie艂a

"Pasja wed艂ug 艣w. 艁ukasza", "Fluorescencje", "Polskie Requiem

Premiera "Polskiego Requiem"

Zacz膮艂 pisa膰 w 1980 roku, po艣wi臋cone ofiarom Grudnia 1970, kardyna艂owi Wyszy艅skiemu, Powstaniu Warszawskiemu, 艣w. Maksymilianowi Kolbe i ofiarom Katynia.

Znani uczestnicy festiwalu w Donaueschingen

W艣r贸d s艂ynnych kompozytor贸w, kt贸rzy zadebiutowali na festiwalu: Arnold Schoenberg, Anton Webern, Luigi Nono, Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen (藕r贸d艂o: Donaueschingen Festival)

Dzieci艅stwo Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki urodzi艂 si臋 23 listopada 1933 roku w D臋bicy. W jego rodzinie przeplata艂y si臋 korzenie ormia艅skie, niemieckie i polskie: dziadek kompozytora by艂 niemieckim ewangelikiem, a babka, pochodz膮ca ze Stanis艂awowa (dzisiejszy Iwano-Frankowsk), by艂a Ormiank膮. Rodzina by艂a dumna ze swoich muzycznych tradycji, cho膰 nie zajmowa艂a si臋 muzyk膮 zawodowo, a jedynie amatorsko: dziadek Robert Berger by艂 dyrektorem banku, a ojciec Tadeusz Penderecki prawnikiem.

Nauk臋 muzyki Krzysztof rozpocz膮艂 od prywatnych lekcji gry na fortepianie, kt贸re szybko mu si臋 znudzi艂y. Ale jego prawdziwa mi艂o艣膰 do muzyki narodzi艂a si臋, gdy us艂ysza艂, jak jego ojciec gra na skrzypcach. Wydobycie czystego d藕wi臋ku z fortepianu jest 艂atwe nawet dla dziecka, ale stworzenie harmonijnego brzmienia ze strun skrzypiec to prawdziwa sztuka. M艂ody Krzysztof postanowi艂 zosta膰 wirtuozem i po uko艅czeniu szko艂y doskonali艂 swoje umiej臋tno艣ci wykonuj膮c sonaty Bacha. Jako ucze艅 za艂o偶y艂 zesp贸艂 muzyczny i o偶ywi艂 偶ycie muzyczne D臋bicy. P贸藕niej przeni贸s艂 si臋 do Krakowa i rozpocz膮艂 studia kompozytorskie w Pa艅stwowej Wy偶szej Szkole Muzycznej, kt贸re uko艅czy艂 w 1958 roku.

Pa艅stwowa Wy偶sza Szko艂a Muzyczna w Krakowie

Pa艅stwowa Wy偶sza Szko艂a Muzyczna w Krakowie

staticflickr.com

Te wczesne lata 偶ycia Krzysztofa Pendereckiego po艂o偶y艂y podwaliny pod jego p贸藕niejsz膮 b艂yskotliw膮 karier臋 w 艣wiecie muzyki, kt贸ra ostatecznie przynios艂a mu mi臋dzynarodowe uznanie i g艂臋boki szacunek.

Studia i pierwsze sukcesy

W po艂owie lat 70. Penderecki zosta艂 profesorem w Yale School of Music, a w latach 1972-1987 pe艂ni艂 funkcj臋 jej rektora.

W 1959 roku, kiedy og艂oszono wyniki II Konkursu M艂odych Zwi膮zku Kompozytor贸w Polskich, okaza艂o si臋, 偶e Krzysztof Penderecki, 28-letni asystent na Wydziale Kompozycji, zdoby艂 wszystkie trzy pierwsze nagrody. Nagrodzono jego kompozycje Strofy na sopran, recytatyw i dziesi臋膰 instrument贸w, Emanacje na dwie orkiestry smyczkowe oraz Psalmy Dawida na ch贸r mieszany, smyczki i perkusj臋. Po wykonaniu na Warszawskiej Jesieni partytura Stanzas trafi艂a do niemieckiego wydawcy Hermanna Mecka i wkr贸tce utw贸r by艂 wykonywany w ca艂ej Europie. Penderecki otrzyma艂 zaproszenie na s艂ynny Donaueschinger Festival, oficjalnie znany jako Donaueschinger Musiktage, kt贸ry jest jednym z najstarszych i najbardziej presti偶owych festiwali muzyki wsp贸艂czesnej na 艣wiecie. Zosta艂 za艂o偶ony w 1921 roku w Niemczech i jest po艣wi臋cony innowacyjnej muzyce i eksperymentalnym projektom w dziedzinie muzyki wsp贸艂czesnej. Festiwal go艣ci艂 takie s艂awy jak: Paul Hindemith, Pierre Boulez, Ludwig van Beethoven, Luigi Nono, Karlheinz Stockhausen, Igor Strawi艅ski i inni. Festiwal jest wa偶n膮 platform膮 dla 艣wiatowych prawykona艅 i ma znacz膮cy wp艂yw na rozw贸j muzyki wsp贸艂czesnej.

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki

znaki.fm

W 1960 roku Krzysztof skomponowa艂 utw贸r 8'37 (8 minut i 37 sekund), kt贸ry rok p贸藕niej zdoby艂 nagrod臋 Tribune Internationale des Composers UNESCO w Pary偶u, presti偶owe wyr贸偶nienie przyznawane najlepszej muzyce wsp贸艂czesnej na arenie mi臋dzynarodowej. Utw贸r ten, p贸藕niej przemianowany na Lament Ofiar Hiroszimy, by艂 transmitowany przez stacje radiowe na ca艂ym 艣wiecie, a Penderecki szybko sta艂 si臋 czo艂owym przedstawicielem muzycznej awangardy swoich czas贸w.

Mi臋dzynarodowe uznanie

Sw贸j status innowatora w 艣wiecie muzyki Krzysztof Penderecki m贸g艂 potwierdzi膰 niezwyk艂ymi Fluorescencjami, kt贸rych premiera odby艂a si臋 w 1962 roku na festiwalu w Donaueschingen w Niemczech. W utworze tym kompozytor wykorzysta艂 nie tylko tradycyjne instrumenty du偶ej orkiestry symfonicznej, ale tak偶e wprowadzi艂 szereg zupe艂nie niekonwencjonalnych obiekt贸w do tworzenia d藕wi臋k贸w. W艣r贸d nich znalaz艂a si臋 zawieszona metalowa blacha imituj膮ca odg艂os grzmotu, gwizdki, kawa艂ki szk艂a i metalu pocierane pilnikiem, grzechotki, dzwonek elektryczny, pi艂a, maszyna do pisania i syrena. Nawet tradycyjne instrumenty w tej kompozycji brzmia艂y nietypowo, gdy偶 d藕wi臋ki zosta艂y z nich wydobyte za pomoc膮 niekonwencjonalnych metod.

Krzysztof Penderecki - Fluorescencje (z albumu "Sonoristic Penderecki by Penderecki")

Po premierze Fluorescencji Penderecki sta艂 si臋 znany w 艣wiecie muzycznym. Prawdziwe uznanie przynios艂a mu jednak premiera Pasji wed艂ug 艣w. 艁ukasza w 1966 roku w katedrze w M眉nster w Niemczech. Dzie艂o to oznacza艂o jego zerwanie z radykaln膮 awangard膮, poniewa偶 kompozytor stworzy艂 utw贸r dost臋pny dla szerokiej publiczno艣ci, o jasnym znaczeniu, strukturze i g艂臋bokiej intensywno艣ci emocjonalnej.

Nie obchodzi mnie, czy moje Pasje nazywane s膮 tradycyjnymi czy awangardowymi. Dla mnie s膮 one po prostu autentyczne. I to mi wystarczy." - Krzysztof Penderecki

Takie podej艣cie pozwoli艂o mu znale藕膰 r贸wnowag臋 mi臋dzy z艂o偶ono艣ci膮 formy muzycznej a emocjonaln膮 przyst臋pno艣ci膮, co ugruntowa艂o jego reputacj臋 jako jednego z najwybitniejszych kompozytor贸w swoich czas贸w.

Holokaust

Krzysztof Penderecki cz臋sto porusza艂 w swoich utworach temat Holokaustu i 偶ydowskiego dziedzictwa przedwojennej Polski, co cz臋sto znajduje odzwierciedlenie w motywach klezmerskich i ci膮g艂ym do艣wiadczaniu tej tragedii. W 1963 roku Penderecki stworzy艂 naturalistyczne s艂uchowisko Brygada 艢mierci, oparte na tek艣cie Leona Wieliczkera, cz艂onka Sonderkommando, jednostki stworzonej przez nazist贸w w celu ukrycia 艣lad贸w ich straszliwych zbrodni. Leon Welichker, 偶ydowski wi臋zie艅, kt贸ry prze偶y艂 i zachowa艂 sw贸j pami臋tnik, pos艂u偶y艂 za podstaw臋 tej sztuki.

Premiera sztuki odby艂a si臋 w 1964 roku w Warszawie, a narratorem by艂 Tadeusz 艁omnicki. Scen臋 o艣wietla艂y dwa reflektory, jeden w kolorze zgaszonego b艂臋kitu, a drugi krzycz膮cej czerwieni, co podkre艣la艂o g艂臋boki dramatyzm wydarzenia. Tekst Welichkera, b臋d膮cy jednym z najbardziej wstrz膮saj膮cych 艣wiadectw Holokaustu, pozosta艂 w spektaklu niezmieniony, a Penderecki doda艂 jedynie efekty d藕wi臋kowe stworzone przez J贸zefa Patkowskiego w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Krytycy chwalili wielk膮 odwag臋 Pendereckiego w 艂膮czeniu realistycznego dokumentu z opraw膮 d藕wi臋kow膮, kt贸ra przypomina艂a dzie艂o artystyczne:

Zaskakuje mnie, 偶e artysta kalibru Pendereckiego miesza艂by realistyczny dokument z pr贸b膮 aran偶acji akustycznej, kt贸ra od razu nasuwa skojarzenia z dzie艂em sztuki. Sztuka ko艅czy si臋 tam, gdzie zaczyna si臋 prawdziwy realizm." - Zygmunt Mycelski

Dzie艂o to, zaprezentowane publiczno艣ci koncertowej siedz膮cej w ciep艂ej sali na wygodnych fotelach, zdawa艂o si臋 odwo艂ywa膰 do najgorszych ludzkich instynkt贸w - Jaros艂aw Iwaszkiewicz

Polskie Requiem i Symfonie

Krzysztof Penderecki skomponowa艂 swoj膮 pierwsz膮 symfoni臋 w 1973 roku. Jej premiera odby艂a si臋 w tym samym roku w Peterborough, gdzie wykona艂a j膮 London Symphony Orchestra pod batut膮 samego kompozytora. W ksi膮偶ce Labirynt czasu (Warszawa 1997, s. 50) Penderecki zanotowa艂:

Krzysztof Penderecki ksi膮偶ka Labirynt czasu

Krzysztof Penderecki ksi膮偶ka Labirynt czasu

allegroimg.com

Moja pierwsza symfonia powsta艂a w 1973 roku, kiedy mia艂em 40 lat. Pr贸bowa艂em wtedy podsumowa膰 dwadzie艣cia lat moich muzycznych do艣wiadcze艅 - czas awangardowych, radykalnych poszukiwa艅. By艂o to podsumowanie tego, co by艂em w stanie powiedzie膰 jako artysta awangardowy. Cztery symetryczne cz臋艣ci - Arche I, Dynamis I, Dynamis II, Arche II - 艣wiadczy艂y o pragnieniu zbudowania 艣wiata na nowo. Wielkie zniszczenie - zgodnie z logik膮 awangardy - oznacza艂o r贸wnie偶 pragnienie nowej kosmogonii

W kolejnych symfoniach Penderecki porzuci艂 awangardowy j臋zyk i zaprzesta艂 d藕wi臋kowych eksperyment贸w. W drugiej symfonii, zatytu艂owanej "Wigilijna", pojawia si臋 kr贸tki cytat z kol臋dy "Cicha noc". Trzecia symfonia por贸wnywana jest do tw贸rczo艣ci Anton铆na Dvo艡谩ka, a czwarta, zatytu艂owana Adagio, stanowi wspania艂y komentarz do j臋zyka symfonicznego. Kompozycje te wyra藕nie pokazuj膮 kierunek, w kt贸rym rozwinie si臋 przysz艂a tw贸rczo艣膰 kompozytora.

W 1980 roku Penderecki rozpocz膮艂 prac臋 nad Polskim Requiem, dzie艂em dedykowanym ofiarom Grudnia 1970 ("Lacrimosa"), kardyna艂owi Wyszy艅skiemu ("Agnus Dei"), Powstaniu Warszawskiemu, 艣w. Maksymilianowi Kolbe ("Dies irae") i ofiarom Katynia ("Libera me, Domine").

Gdyby nie og贸lna sytuacja polityczna, gdyby nie Solidarno艣膰, nie stworzy艂bym Requiem, cho膰 ten temat interesowa艂 mnie od dawna. Robi膮c Requiem, chcia艂em zaj膮膰 konkretne stanowisko i pokaza膰, po czyjej jestem stronie - Krzysztof Penderecki.

Krytycy odnie艣li si臋 do tego dzie艂a w bardzo r贸偶ny spos贸b, Dorota Schwartzman nazwa艂a muzyk臋 Pendereckiego "muzyk膮 moralnego szanta偶u", a Andrzej Ch艂opiecki u偶y艂 terminu "sacro polo" do opisania takich dzie艂. Ch艂opiecki uwsp贸艂cze艣ni艂 termin "socrealizm liturgiczny". Stefana Kiselewskiego na okre艣lenie pompatycznych (i cz臋sto niewyszukanych) oratori贸w i innych form charakterystycznych dla prze艂omu lat 70. i 80. XX wieku, po kt贸re regularnie si臋gali polscy kompozytorzy.

Krzysztof Penderecki w kinie

Krzysztof Penderecki stworzy艂 muzyk臋 do jednego filmu fabularnego - R臋kopisu znalezionego w Saragossie Wojciecha Jerzego Hassa. 艢cie偶ka d藕wi臋kowa do tego kultowego filmu powsta艂a w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia (SEPR). Kompozytor wykorzysta艂 w niej melodie stylizowane na muzyk臋 dawn膮, przeplatane niepokoj膮cymi d藕wi臋kami syntezator贸w i maszyn SEPR, gdzie Penderecki pracowa艂 w latach 1958-1962.

THE SARAGOSSA MANUSCRIPT TRAILER (1965)

Chocia偶 Penderecki nigdy nie uczyni艂 muzyki filmowej swoim g艂贸wnym zaj臋ciem, jego kompozycje cz臋sto mo偶na us艂ysze膰 w wielu znanych filmach. Kompozycje Pendereckiego mo偶na us艂ysze膰 w takich filmach jak L艣nienie Stanleya Kubricka, Egzorcysta Williama Friedkina czy Maska braci Quaye. Re偶yserzy, b臋d膮c pod wra偶eniem plastyczno艣ci jego muzyki, wielokrotnie prosili kompozytora o zgod臋 na wykorzystanie jego nagra艅 w swoich filmach. W filmach tych wykorzystano wcze艣niejsze utwory kompozytora, nadaj膮c im nowe 偶ycie i kontekst w kinie.

Nagrody i wyr贸偶nienia

Krzysztof Penderecki otrzyma艂 wiele nagr贸d i wyr贸偶nie艅 w trakcie swojej wybitnej kariery:

  1. 1959: na Konkursie M艂odych Zwi膮zku Kompozytor贸w Polskich zdoby艂 trzy pierwsze nagrody za kompozycje: "Stanzas" na sopran, recytatyw i 10 instrument贸w (1959), "Emanacje" na dwie orkiestry smyczkowe (1958-1959) oraz "Psalmy Dawida" na ch贸r mieszany, smyczki i perkusj臋 (1958);
  2. 1961: Nagroda Mi臋dzynarodowej Trybuny Kompozytor贸w UNESCO za utw贸r "Lament ofiar Hiroszimy" na 52 smyczki (1959-1961);
  3. 1962: pierwsza nagroda za Kanon na 52 smyczki i nagranie magnetofonowe;
  4. 1967 i 1968: dwukrotny laureat Prix Italia: w 1967 za Passio et mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam na trzy g艂osy solowe, recytatyw, trzy ch贸ry mieszane, ch贸r ch艂opi臋cy i orkiestr臋 (1963-1966) oraz w 1968 za Dies irae na trzy g艂osy solowe, ch贸r mieszany i orkiestr臋 (1967);

Inne znacz膮ce nagrody

  • Nagroda Pa艅stwowa I stopnia (1968, 1983);
  • Nagroda Zwi膮zku Kompozytor贸w Polskich (1970);
  • Nagroda Gottfrieda von Herdera (1977);
  • Nagroda Jana Sibeliusa (1983);
  • Premio Lorenzo Magnifico (1985);
  • Nagroda Carla Wolfa Fundacji Izraelskiej (1987);
  • Nagroda Grammy: Cztery nagrody (1968 - Trustees Special Merit Award, 1988, 1999 - dwie, 2017);
  • Wielki Krzy偶 Orderu Zas艂ugi Republiki Federalnej Niemiec (1990);
  • Nagroda Gravemeyera Uniwersytetu w Louisville (1992);
  • Nagroda Mi臋dzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1993);
  • Order Zas艂ugi dla Kultury Ksi臋stwa Monako (1993);
  • Krzy偶 Komandorski z Gwiazd膮 Orderu Odrodzenia Polski (1993);
  • Austriacka nagroda honorowa za osi膮gni臋cia naukowe i artystyczne (1994);
  • Nagroda Pro Baltica (1995);
  • Tytu艂 Commandeur dans l'Ordre des Arts et des Lettres (1996);
  • Nagroda Muzyczna Miasta Duisburg (1999);
  • AFIM Indie Award (1999);
  • MIDEM Classical Award dla najlepszego 偶yj膮cego kompozytora roku (2000);
  • Ordine al Merito della Repubblica Italiana (2000);
  • Premio Principe de Asturias de las Artes (2001);
  • Grand Prix Fundacji Kultury (2002);
  • Nagroda Romano Guardiniego (2002);
  • Preis der Europ盲ischen Kirchenmusik (2003);
  • Medal Fundacji Judaica (2003);
  • Praemium Imperiale (2004);
  • Order Or艂a Bia艂ego (2005);
  • Tytu艂 Komandora Orderu Trzech Gwiazd Republiki 艁otewskiej (2006);
  • Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008);
  • Nagroda J贸zefsa Helmonskisa (2008);
  • Z艂oty Medal Ministra Kultury Republiki Armenii (2008);
  • Or艂y Film Award 2008 za muzyk臋 do filmu Katy艅;
  • Grand-Croix de l'Ordre "Pro Merito Melitensi" (2011);
  • Nagroda "Ku Spotkaniu" dla Marsza艂ka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Przewodnicz膮cego Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej (2011);
  • Nagroda Polskiej Akademii Telewizyjnej - Z艂oty Super Wiktor dla najwi臋kszej osobowo艣ci (2011);
  • Odznaka Honorowa Wojew贸dztwa Podlaskiego (2013);
  • Z艂ota Odznaka Honorowa za Zas艂ugi dla Wojew贸dztwa Ma艂opolskiego (2013).

Tytu艂y honorowe

Krzysztof Penderecki otrzyma艂 liczne tytu艂y doktora honoris causa r贸偶nych uniwersytet贸w na ca艂ym 艣wiecie, w tym Uniwersytetu w Rochester, Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Yale w New Haven i wielu innych.

Uniwersytet Yale

Uniwersytet Yale

znaki.fm

Tw贸rczo艣膰 literacka

W 1997 roku Krzysztof Penderecki opublikowa艂 ksi膮偶k臋 Labirynt czasu. Pi臋膰 wyk艂ad贸w na koniec wieku (Warszawa, Presspublica).

Festiwale ku czci Krzysztofa Pendereckiego

W dniach 16-23 listopada 2018 r. w r贸偶nych miastach Polski odby艂 si臋 Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora, obejmuj膮cy szeroki zakres jego tw贸rczo艣ci. W festiwalu wzi臋艂y udzia艂 czo艂owe polskie i zagraniczne orkiestry, ch贸ry i soli艣ci, w tym Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska i Filharmonia Narodowa.

Podobny festiwal odby艂 si臋 r贸wnie偶 w 2013 roku z okazji 80. urodzin kompozytora, kiedy to w ramach festiwalu odby艂y si臋 koncerty w r贸偶nych miastach Polski, podczas kt贸rych wykonano najs艂ynniejsze dzie艂a Pendereckiego, takie jak Lament Ofiar Hiroszimy, Seminarium czy Siedem Bram Jerozolimy. Szczeg贸lnym wydarzeniem by艂o 艣wiatowe prawykonanie Polskiego Requiem w rozszerzonej wersji, kt贸re wywo艂a艂o ogromny odzew zar贸wno w艣r贸d publiczno艣ci, jak i krytyk贸w.

Ho艂d dla Krzysztofa Pendereckiego - Koncert Galowy z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Festiwale te sta艂y si臋 wa偶nymi wydarzeniami kulturalnymi w Polsce i mia艂y na celu nie tylko uhonorowanie wybitnego kompozytora, ale tak偶e promocj臋 jego bogatej spu艣cizny muzycznej w艣r贸d szerszej publiczno艣ci. Dzi臋ki takim wydarzeniom tw贸rczo艣膰 Pendereckiego sta艂a si臋 jeszcze bardziej popularna zar贸wno w Polsce, jak i za granic膮.