Pa艅stwowy standard rehabilitacji os贸b uzale偶nionych od hazardu
Ukraina planuje stworzy膰 pa艅stwowy standard rehabilitacji os贸b uzale偶nionych od hazardu. Ta inicjatywa organizacji pozarz膮dowej Centrum Odpowiedzialnej Gry i Ministerstwa Zdrowia Ukrainy mo偶e sta膰 si臋 impulsem do znalezienia nowych form pomocy dla kategorii os贸b, kt贸re potrzebuj膮 wsparcia na drodze do przezwyci臋偶enia uzale偶nienia od hazardu. Sprawd藕my, w jaki spos贸b to do艣wiadczenie mo偶e by膰 przydatne dla Polski i polskich os贸b uzale偶nionych od hazardu.

Kwestia uzale偶nienia od hazardu jest istotna dla Ukrainy, pomimo braku wysokiej jako艣ci statystyk, kt贸re pokaza艂yby rzeczywist膮 skal臋 problemu.
Na przyk艂ad, Europejskie Stowarzyszenie Hazardu i Zak艂ad贸w szacuje, 偶e oko艂o 1% populacji UE jest zagro偶one staniem si臋 patologicznymi hazardzistami. Jednocze艣nie do 4% populacji UE jest zagro偶onych zaburzeniami zwi膮zanymi z hazardem.
W Gruzji odnotowuje si臋 ju偶 bezprecedensowy kryzys spo艂eczny zwi膮zany z uzale偶nieniem od hazardu. Obecnie oko艂o 400 tysi臋cy os贸b w kraju o populacji 3,7 miliona uznaje si臋 za uzale偶nionych od hazardu. Jest to znacznie wi臋cej ni偶 dane UE. Uzale偶nienie od hazardu rozprzestrzeni艂o si臋 masowo z powodu niekontrolowanego dost臋pu do gier hazardowych online.
Zak艂adaj膮c, 偶e sytuacja na Ukrainie b臋dzie zgodna z europejskim scenariuszem, w nadchodz膮cych latach oko艂o 500 000 os贸b mo偶e sta膰 si臋 patologicznymi hazardzistami. Dlatego kwestia opracowania pa艅stwowego standardu rehabilitacji os贸b uzale偶nionych od hazardu jest niezwykle istotna dla Ukrainy.

Ukraina planuje stworzy膰 pa艅stwowy standard rehabilitacji os贸b uzale偶nionych od hazardu
Odpowiedzialno艣膰 za walk臋 z uzale偶nieniem od hazardu na Ukrainie spoczywa na Komisji ds. regulacji hazardu i loterii (KRHL) oraz organizatorach gier hazardowych. Po legalizacji hazardu wszed艂 w 偶ycie wym贸g wykluczenia z salon贸w gier hazardowych os贸b z Rejestru Problemowych Hazardzist贸w, uruchomionego w 2021 roku.
Na koniec 2021 r. Rejestr os贸b z ograniczonym dost臋pem do urz膮dze艅 do gier hazardowych i udzia艂em w grach hazardowych obejmowa艂 108 os贸b. W ci膮gu 10 miesi臋cy 2023 r. do Rejestru dodano 2244 osoby. Na dzie艅 4 stycznia 2024 r. zawiera on dane 3136 os贸b uzale偶nionych od hazardu.
Nale偶y zauwa偶y膰, 偶e dane liczbowe w rejestrze nie odzwierciedlaj膮 ca艂ego obrazu, poniewa偶 mo偶liwe jest w艂膮czenie do niego tylko w trzech przypadkach. Podstaw膮 do tego mo偶e by膰 dobrowolny wniosek o samoograniczenie, wniosek z艂o偶ony przez cz艂onk贸w rodziny problematycznego hazardzisty lub jego przedstawicieli prawnych lub decyzja s膮du. Zakaz odwiedzania obiekt贸w hazardowych jest tymczasowy - od 6 do 36 miesi臋cy. Po up艂ywie tego okresu dana osoba mo偶e ponownie swobodnie gra膰.
Ponadto rejestr nak艂ada ograniczenia na graczy odwiedzaj膮cych zak艂ady hazardowe offline, podczas gdy sektor gier hazardowych online pozostaje ca艂kowicie otwarty i dost臋pny dla wszystkich. Nie ma jeszcze rozwi膮za艅 tego problemu.
Cechy projektu
Pa艅stwowy standard rehabilitacji os贸b uzale偶nionych od hazardu przewiduje rehabilitacj臋 spo艂eczn膮 i psychologiczn膮 os贸b uzale偶nionych od hazardu. G艂贸wnym sponsorem projektu jest Favbet, organizator gier hazardowych. Przez ca艂y rok firma wspiera艂a projekt na wszystkich etapach jego rozwoju - od bada艅 nad uzale偶nieniem od hazardu na Ukrainie po wdra偶anie zalece艅.
Projekt przewiduje 艣wiadczenie us艂ug rehabilitacji spo艂ecznej i psychologicznej wszystkim potrzebuj膮cym. Wa偶nym warunkiem jest maksymalne rozpowszechnienie informacji i jasne wyja艣nienie potencjalnym u偶ytkownikom, gdzie i w jaki spos贸b mog膮 otrzyma膰 te us艂ugi.
G艂贸wnym celem 艣wiadczenia us艂ug rehabilitacyjnych dla os贸b uzale偶nionych od hazardu jest ratowanie 偶ycia danej osoby. Uzale偶nienie od hazardu mo偶e prowadzi膰 do pogorszenia sytuacji finansowej, utraty umiej臋tno艣ci spo艂ecznych i zawodowych, a tym samym do pogorszenia jako艣ci 偶ycia, pojawienia si臋 niekt贸rych chor贸b itp. Jednak aby projekt zosta艂 w pe艂ni wdro偶ony, wa偶ne jest, aby stworzy膰 w spo艂ecze艅stwie ch臋膰 korzystania z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i medycznej.
Pa艅stwowy standard rehabilitacji os贸b uzale偶nionych od hazardu nie jest jedynym narz臋dziem pomocy osobom uzale偶nionym od hazardu. Eksperci zauwa偶aj膮 r贸wnie偶, 偶e niezwykle wa偶ne jest wyja艣nienie na szczeblu pa艅stwowym, 偶e hazard nie mo偶e by膰 sposobem na zarabianie pieni臋dzy. Jest to naprawd臋 potrzebne, poniewa偶 oko艂o 95% ukrai艅skich hazardzist贸w uwa偶a hazard za spos贸b na zarabianie pieni臋dzy.
Ka偶da zainteresowana osoba mo偶e przy艂膮czy膰 si臋 do opracowania projektu pa艅stwowego standardu 艣wiadczenia us艂ug rehabilitacji spo艂ecznej i psychologicznej dla os贸b uzale偶nionych od hazardu.
Perspektywy i znaczenie inicjatywy
Pomimo faktu, 偶e kwestia walki z uzale偶nieniem od hazardu nie jest szczeg贸lnie dotkliwa na Ukrainie, nie mo偶emy odm贸wi膰 stworzenia pa艅stwowego standardu rehabilitacji os贸b uzale偶nionych od hazardu. Wed艂ug bada艅, tylko 5% Ukrai艅c贸w osobi艣cie do艣wiadczy艂o uzale偶nienia od hazardu lub zna osoby, kt贸re maj膮 ten problem. Liczba ta mo偶e jednak ulec zmianie, poniewa偶 od legalizacji hazardu na Ukrainie min臋艂o niewiele czasu.
Projekt ma perspektywy, poniewa偶 wprowadzenie pa艅stwowego standardu jest mile widziane nie tylko przez KRAIL, ale tak偶e przez samych organizator贸w gier hazardowych. Legalni operatorzy s膮 zainteresowani "przyjaznymi dla 艣rodowiska" graczami, dlatego zdecydowanie popieraj膮 opracowanie projektu pa艅stwowego standardu rehabilitacji os贸b uzale偶nionych od hazardu, inwestuj膮 w badania i zapobieganie uzale偶nieniom.
Uzale偶nienie od hazardu jest oficjalnie uznane przez 艢wiatow膮 Organizacj臋 Zdrowia (WHO) za zaburzenie psychiczne. Ludomania to g艂臋boko zakorzenione uzale偶nienie od hazardu na poziomie patologicznych zmian psychicznych. M贸wi膮c pro艣ciej, ludomania to nieodparty i niemo偶liwy do zniesienia g艂贸d hazardu. Ta choroba psychiczna jest por贸wnywana do uzale偶nienia od narkotyk贸w i alkoholizmu.
Uzale偶nienie od hazardu mo偶na rozpozna膰 po nast臋puj膮cych objawach:
- Lekkomy艣lne wydawanie pieni臋dzy na hazard;
- ci膮g艂e przemy艣lenia i rozmowy na temat gry, szukanie okazji do gry;
- z艂o艣膰 i agresja, gdy inna osoba prosi o zaprzestanie gry;
- odmawiaj膮c jedzenia i spania na rzecz zabawy;
- brak zainteresowa艅 innych ni偶 hazard;
- oszustwo, kradzie偶 pieni臋dzy w celu wydania ich na hazard.
Znaczenie wdro偶enia pa艅stwowego standardu rehabilitacji os贸b uzale偶nionych od hazardu mo偶na opisa膰 na podstawie powod贸w, dla kt贸rych osoby uzale偶nione od hazardu s膮 wpisane do rejestru os贸b z ograniczonym dost臋pem do urz膮dze艅 hazardowych i uczestnictwa w grach hazardowych.
Bardzo wa偶ne jest, aby m贸c 艣wiadczy膰 us艂ugi rehabilitacji spo艂ecznej i psychologicznej osobom cierpi膮cym na uzale偶nienie od hazardu, poniewa偶 s膮 one
- wydaj膮 na hazard znacznie wi臋cej ni偶 zarabiaj膮, co stawia ich, ich rodziny i osoby, kt贸re s膮 prawnie zobowi膮zane do utrzymania, w trudnej sytuacji finansowej;
- maj膮 zwi臋kszone ryzyko zaci膮gni臋cia powa偶nych zobowi膮za艅 d艂u偶nych, co mo偶e prowadzi膰 do oszustw i kradzie偶y;
- nie wywi膮zuje si臋 nale偶ycie z obowi膮zk贸w rodzicielskich i nie p艂aci aliment贸w na dziecko itp.
W por贸wnaniu z innymi rodzajami uzale偶nie艅, takimi jak alkoholizm czy narkomania, uzale偶nienie od hazardu nie ma bezpo艣rednich konsekwencji dla zdrowia fizycznego patologicznego hazardzisty, ale powoduje znaczne szkody dla jego stanu moralnego i sytuacji finansowej.
Pierwsze kroki w kierunku wprowadzenia pa艅stwowego standardu 艣wiadczenia us艂ug rehabilitacji spo艂ecznej i psychologicznej dla os贸b uzale偶nionych od hazardu s膮 wa偶ne cho膰by ze wzgl臋du na informowanie opinii publicznej. Obecnie coraz wi臋cej os贸b dowiaduje si臋, 偶e na szczeblu pa艅stwowym opracowywany jest program pomocy osobom uzale偶nionym od hazardu. Osoby uzale偶nione od hazardu i ich krewni dowiedz膮 si臋, 偶e wkr贸tce b臋d膮 mogli skorzysta膰 z us艂ug psycholog贸w, psychoterapeut贸w i pracownik贸w socjalnych, aby pozby膰 si臋 uzale偶nienia od hazardu i poprawi膰 jako艣膰 swojego 偶ycia.