Wydarzenia

Radom Airshow

Radom Airshow to renomowana mi臋dzynarodowa impreza (wystawa przemys艂u lotniczego) organizowana w Polsce i b臋d膮ca wa偶nym wydarzeniem dla ca艂ej Europy.

autor: Ewa Kwiatkowska

Zawarto艣膰
Radom Airshow

Samoloty i inny sprz臋t si艂 powietrznych s艂u偶膮cy w r贸偶nych krajach na ca艂ym 艣wiecie gromadz膮 si臋 na pokazach, kt贸re zabawiaj膮 odwiedzaj膮cych wyszukanymi akrobacjami i wyst臋pami.

Organizatorzy zaznaczaj膮, 偶e wydarzenie ma nie tylko charakter rozrywkowy, ale tak偶e ma na celu przyci膮gni臋cie do miasta go艣ci i inwestor贸w nie tylko z Polski, ale tak偶e ze wszystkich zak膮tk贸w 艣wiata.

Historia pokaz贸w lotniczych w Radomiu

Po raz pierwszy tego typu pokazy zosta艂y zorganizowane przez Polskie Si艂y Powietrzne w 1991 roku.

Do 2000 roku impreza sta艂a si臋 wydarzeniem na wi臋ksz膮 skal臋 z udzia艂em sprz臋tu wojskowego i pilot贸w z innych kraj贸w.

Przez kilka lat pokazy odbywa艂y si臋 corocznie, a od 2005 roku organizowane s膮 co dwa lata.

Do 2015 roku "Radom AirShow" zyska艂 bezprecedensow膮 popularno艣膰, liczba odwiedzaj膮cych przez 2 dni wynios艂a oko艂o 200 tysi臋cy os贸b.

Air Show 2015 Radom - Official Video

Impreza rozpoczyna艂a si臋 od 9 rano i trwa艂a do 22 wieczorem. W ci膮gu dnia w pokazach bra艂y udzia艂 liczne aerokluby, a po godzinie 12.00 na scen臋 wkroczy艂o profesjonalne wojsko. Na zako艅czenie pokaz贸w odby艂y si臋 pojedyncze i grupowe pokazy akrobacyjne, w kt贸rych grupy i soli艣ci z ca艂ej Europy zaprezentowali wszelkiego rodzaju sprz臋t lotniczy i w艂asne umiej臋tno艣ci.

W Airshow wzi臋li udzia艂 znamienici go艣cie, tacy jak Patrol Swiss, Freccce Triathlon, Baltic Beef i wielu innych.

W zespo艂ach akrobacyjnych wzi臋艂y udzia艂 takie kraje jak Hiszpania, Dania, Belgia, Grecja i Austria.

Ze szczeg贸ln膮 serdeczno艣ci膮 i mi艂o艣ci膮 na ka偶dym pokazie witane s膮 zespo艂y narodowe - "Bia艂o Czerwona Iskra" na TS-11, "Orliki" na PZL-130 i inne.

Po pokazach lotniczych w 2018 r. wydarzenia zosta艂y zawieszone na pi臋膰 lat z powodu odnowienia infrastruktury lotniska.

W tym czasie przeprowadzono kompleksow膮 przebudow臋 i modernizacj臋, kt贸ra obejmowa艂a znaczne wyd艂u偶enie pasa startowego o 500 metr贸w - zwi臋kszaj膮c jego ca艂kowit膮 d艂ugo艣膰 do 2500 metr贸w.

Ekspansja ta by艂a nap臋dzana przede wszystkim inwestycjami sektora cywilnego lotniska, co zaowocowa艂o nie tylko rozbudow膮 p艂yty postojowej i innej wa偶nej infrastruktury, ale tak偶e renowacj膮 budynku terminala.

W 2023 r. festiwal lotniczy zosta艂 wznowiony ku wielkiej rado艣ci fan贸w i przyci膮gn膮艂 oko艂o 150 000 odwiedzaj膮cych. A najwi臋ksze pokazy lotnicze w kraju i Europie powr贸ci艂y do Radomia z triumfem.

Jednak w historii pokaz贸w lotniczych by艂y te偶 tragiczne momenty.

I tak, w 2007 roku (1 wrze艣nia) polskie trio samolot贸w wykonuj膮cych akrobacj臋, w kt贸rej piloci musieli po艂膮czy膰 si臋 z r贸偶nych punkt贸w i ponownie rozdzieli膰, nie zapanowa艂o nad sob膮 i dwa samoloty zderzy艂y si臋 - piloci zgin臋li.

Katastrofa na Air Show w Radomiu

W 2009 roku (30 sierpnia) bia艂oruski samolot Su-27 rozbi艂 si臋 podczas wyst臋pu.

Po tych wypadkach wzmocniono 艣rodki bezpiecze艅stwa. Przygotowanie imprezy jest dok艂adniejsze, podobnie jak kontrola sprz臋tu i selekcja uczestnik贸w wykonuj膮cych niebezpieczne manewry i loty.

Organizacja pokaz贸w lotniczych

W 2023 r. wydarzenie odby艂o si臋 w ostatni weekend sierpnia i zbieg艂o si臋 w czasie z 90. rocznic膮 udanego samotnego lotu transatlantyckiego Stanis艂awa Skar偶y艅skiego.

Za organizacj臋 wydarzenia odpowiedzialna by艂a Agencja Mienia Wojskowego, polska agencja rz膮dowa zajmuj膮ca si臋 zasobami wojskowymi kraju.

G艂贸wnymi kierunkami pokaz贸w lotniczych s膮 innowacje w dziedzinie transportu lotniczego, prezentacja nowoczesnych i historycznych samolot贸w oraz wymiana do艣wiadcze艅 pasjonat贸w z ca艂ego 艣wiata.

Targi zwykle prezentuj膮 nie tylko najnowsze modele 艣mig艂owc贸w, samolot贸w i szybowc贸w, ale tak偶e szerok膮 gam臋 us艂ug przemys艂u lotniczego.

Targi s膮 r贸wnie偶 najwa偶niejsz膮 platform膮 dialogu mi臋dzy profesjonalnymi pilotami a entuzjastami lotnictwa, poniewa偶 dost臋pne s膮 szczeg贸艂owe informacje na temat prezentowanych modeli lotniczych.

Punktem kulminacyjnym imprezy s膮 spektakularne loty pokazowe, kt贸re wzbudzaj膮 szczery zachwyt publiczno艣ci.

Podczas pokaz贸w odbywaj膮 si臋 konkursy i przyznawane s膮 nagrody za wybitne osi膮gni臋cia w bran偶y lotniczej.

Radom Airshaw

Radom Airshaw

mojradom.pl

Szczeg贸ln膮 r贸偶nic膮 w stosunku do poprzednich pokaz贸w by艂o w艂膮czenie nocnego pokazu 艣wietlnego, kt贸ry obejmowa艂 ekscytuj膮c膮 mieszank臋 wyst臋p贸w cywilnych i wojskowych.

Wprowadzenie tej cz臋艣ci pokaz贸w wynika z rosn膮cej popularno艣ci nocnych pokaz贸w 艣wietlnych w Polsce i ca艂ej Europie.

Organizatorzy wk艂adaj膮 wiele wysi艂ku w widowiskowo艣膰 festynu, kt贸ry zachwyca publiczno艣膰 po艂膮czeniem spektakularnych pokaz贸w cywilnych i wojskowych. Cz臋艣膰 cywilna obejmuje r贸偶nego rodzaju lekkie samoloty, szybowce i helikoptery, z kt贸rych wiele rzuca iskry, sygnalizuje 艣wietlnie lub wystrzeliwuje fajerwerki.

Jednym ze znanych zespo艂贸w na poprzednich imprezach by艂 Aero SPARX, kt贸ry cz臋sto mo偶na zobaczy膰 na wielu europejskich pokazach.

Publiczno艣膰 zaskoczy艂 jednak polski zesp贸艂 Flying Dragons, kt贸ry sk艂ada艂 si臋 z siedmiu pod艣wietlanych diodami LED motolotni, kt贸re miga艂y i pulsowa艂y w rytm muzyki, zanurzaj膮c publiczno艣膰 w atmosferze magii, lekko艣ci i zachwytu.

Pokazy lotnicze odbywaj膮 si臋 w Radomiu co kilka lat, a na widz贸w zawsze czeka specjalna strefa edukacyjno-historyczna z wystawami tematycznymi i grami terenowymi, a tak偶e strefa edukacyjna i plac zabaw dla dzieci, organizowane przez Agencj臋 Mienia Wojskowego we wsp贸艂pracy z muzeami wojskowymi.

Bilety mo偶na naby膰 w przedsprzeda偶y na oficjalnych stronach wydarzenia lub kupi膰 na miejscu pokaz贸w lotniczych. Dzieci do lat 7 oraz osoby starsze (powy偶ej 75 roku 偶ycia) maj膮 wst臋p bezp艂atny.

Wyst臋py i pokazy

Program pokaz贸w lotniczych trwa oko艂o 20 godzin i obejmuje pokazy lotnicze z udzia艂em pilot贸w i zespo艂贸w akrobacyjnych z ponad 15 kraj贸w, a tak偶e parad臋 powietrzn膮 samolot贸w s艂u偶膮cych w polskim wojsku (oko艂o 20 formacji i 70 samolot贸w).

Wielu uczestnik贸w z zagranicy chcia艂oby zobaczy膰 samoloty produkcji radzieckiej, kt贸re nadal s艂u偶膮 w polskich Si艂ach Powietrznych (Su-22, Mig-29 "Points of Support", Mi-44 "Dymka" Marynarki Wojennej RP), poniewa偶 przestarza艂e samoloty s膮 stopniowo zast臋powane przez bardziej innowacyjne i s膮 coraz mniej dost臋pne do nauki.

Ze wzgl臋du na zbli偶aj膮ce si臋 wycofanie takich samolot贸w z eksploatacji i ich pokazy w locie nie s膮 ju偶 tak du偶ym wyzwaniem jak w przesz艂o艣ci.

Oba dni imprezy rozpoczynaj膮 si臋 rano od segmentu po艣wi臋conego samolotom historycznym i lekkim, gdzie widzowie mog膮 zobaczy膰 polskie klasyki, takie jak RWD-5, RWD-8, a tak偶e kultowe samoloty, takie jak T-6 Harward i P-51 Mustang.

Przez ca艂y dzie艅 si艂y zbrojne prezentuj膮 wiele statk贸w powietrznych, w tym 艣mig艂owce Marynarki Wojennej Mi-14, co daje mo偶liwo艣膰 zobaczenia rzadkich egzemplarzy sprz臋tu.

Ponadto organizatorzy zawsze staraj膮 si臋 zaprezentowa膰 przyk艂ady sprz臋tu, kt贸ry ma zosta膰 dodany do bilansu Si艂 Powietrznych RP.

Przyk艂adowo, na ostatnich pokazach lotniczych zaprezentowano AW 101, kt贸ry zast膮pi Mi-14, oraz AW 149, zaprojektowany na potrzeby Wojska Polskiego.

AW 149 na Radom Airshow

AW 149 na Radom Airshow

konflikty.pl

Oba 艣mig艂owce by艂y pilotowane przez pilot贸w testowych Leonardo. Leonardo zaprezentowa艂o r贸wnie偶 AW 109 Trekker, kt贸ry ma zast膮pi膰 Mi-2.

Fani my艣liwc贸w odrzutowych zawsze mog膮 podziwia膰 spektakularne przeloty kilku zespo艂贸w pokazowych F-16 z Grecji, Belgii, Danii i Polski.

Opr贸cz tego modelu samolotu cz臋sto mo偶na zobaczy膰 Typhoona (Kr贸lestwo Danii), czeskiego Gripena i fi艅skiego F/A-18 Kornet.

Gama samolot贸w jest r贸wnie偶 reprezentowana przez inne modele - du艅ski KC-135, US Air Force AH-64 E, niemiecki P-3 Orion, chorwacki OH-58 Kiowa, w臋gierski H 145 i litewski L-410 Turbolet.

Warto zauwa偶y膰, 偶e samoloty my艣liwskie wy艣wietlaj膮 flary i 艣wiat艂a sygnalizacyjne, zapewniaj膮c wyj膮tkow膮 okazj臋 do podziwiania niesamowitego pokazu, a nawet zrobienia 艣wietnych zdj臋膰 na pami膮tk臋.

Lotnictwo cywilne r贸wnie偶 znalaz艂o swoje miejsce do zaprezentowania go艣ciom. Na przyk艂ad, na targach mo偶na znale藕膰 polskie samoloty Mig-15 Lim, a tak偶e samoloty szkoleniowe TS-11 Iskra.

Wojsko r贸wnie偶 wzbudza zainteresowanie, prezentuj膮c swoje samoloty, takie jak C-130 Hercules i Sukhoi Su-22.

Radom Airshaw C-130

Radom Airshaw C-130

znaki.fm

Podczas ostatniego pokazu Hercules zosta艂 zaprezentowany w niecodziennym pokazie - wyrzuci艂 jaskrawo kolorowe flary, kt贸re na kilka sekund roz艣wietli艂y nocne niebo nad Radomiem i samym samolotem, co zachwyci艂o wielotysi臋czn膮 publiczno艣膰. Z kolei samolot Su-22 podczas prezentacji w ciemno艣ci zosta艂 wyposa偶ony w jednostk臋 KKR rozmieszczon膮 na linii centralnej, kt贸ra wystrzeli艂a flary maj膮ce o艣wietli膰 obszar kamery filmowej znajduj膮cej si臋 na pok艂adzie.

B艂yski eksplodowa艂y niesamowicie jasnym 艣wiat艂em i towarzyszy艂 im efekt g艂o艣nego ha艂asu, pozostawiaj膮c odwiedzaj膮cym niezapomniane wra偶enia. Po raz pierwszy w Polsce, a by膰 mo偶e w ca艂ej historii lotnictwa publicznego, Su-22 wykorzysta艂 modu艂 KKR w takim formacie.

Dodatkow膮 rozrywk膮 by艂 wy艣cig samolotu Edge 540 pilotowanego przez mistrza 艁ukasza Czepel臋 z bolidem Formu艂y 1 prowadzonym przez legendarnego "Stiga" - kierowc臋 wy艣cigowego i kaskadera Bena Collinsa z Top Gear.

Zamkni臋cia s膮 zawsze wyj膮tkowe i cz臋sto symboliczne. Na przyk艂ad w 2023 r. loty zako艅czy艂y si臋 przelotem my艣liwc贸w MiG-29 i FA-50GF firmy Korean Aerospace Industries. Co symbolizuje stopniowe wypieranie poradzieckiej technologii odrzutowej przez nowoczesne modele samolot贸w oraz ci膮g艂膮 transformacj臋 i modernizacj臋 Si艂 Powietrznych RP.

Pierwsze dwa samoloty FA-50 GF zosta艂y dostarczone do Polski zaledwie kilka tygodni przed pokazami lotniczymi i cho膰 by艂y ju偶 oznaczone polskimi znakami Si艂 Powietrznych, by艂y pilotowane przez korea艅skich pilot贸w, a polscy piloci siedzieli na tylnych siedzeniach.

Wydarzenie jest niekompletne bez udzia艂u zespo艂u akrobacyjnego Team Orlik z Radomia, lataj膮cego na PZL-130 Orlik TC-ll.

Opr贸cz Teamu Orlik, wyst臋puj膮 r贸wnie偶 inne wojskowe grupy akrobacyjne. Na przyk艂ad szwajcarski Patroulle Suisse, kt贸ry od lat prezentuje swoje samoloty F-5, poniewa偶 ten typ samolotu ma zosta膰 wycofany ze szwajcarskich si艂 powietrznych w 2025 roku.

Polskie Si艂y Powietrzne prezentuj膮 nowo艣ci w zakresie szkolenia lotniczego, w tym samolot transportowy C-295 i trena偶er M-346.

Imponuj膮cym pokazem (w 2023 roku) by艂 program samolotu transportowego CASA C-295 M. Opr贸cz najbardziej skomplikowanych akrobacji, na uwag臋 zas艂ugiwa艂o r贸wnie偶 specjalne ubarwienie samolotu "Smok Wawelski".

Polish C-295 Demo and LOW Flyby -Airshow Radom 2023

Widz贸w zachwyci艂 r贸wnie偶 pokaz zespo艂u M-34, kt贸ry pokaza艂 niezwyk艂膮 zwrotno艣膰 tego stosunkowo niewielkiego samolotu odrzutowego, nadaj膮c pokazowi 艣wie偶y i ekscytuj膮cy charakter.

Po defiladzie Polskie Si艂y Powietrzne zademonstrowa艂y CAS (Close Air Supporte) z udzia艂em pary Su-22, a tak偶e MiG-29 i FA-50. Samoloty te wcze艣niej stacjonowa艂y w bazie lotniczej w Mi艅sku Mazowieckim, gdzie odbywa艂y si臋 loty masowe.

Polskie Si艂y Powietrzne prezentuj膮 nie tylko samoloty, ale tak偶e znaczn膮 cz臋艣膰 swojego sprz臋tu wojskowego, w tym niedawno zakupione od Korei Po艂udniowej systemy artylerii rakietowej K239 Chunmoo i czo艂gi K-2.

Znaczenie pokaz贸w dla Radomia i bran偶y lotniczej

Radom AirShow to wa偶ne miejsce spotka艅 entuzjast贸w lotnictwa, gdzie piloci amatorzy, profesjonali艣ci, entuzja艣ci i eksperci bran偶owi mog膮 si臋 spotka膰, wymieni膰 do艣wiadczeniami i zawrze膰 wa偶ne umowy.

Airshow

Airshow

znaki.fm

Wystawcy na AirShow reprezentuj膮 wszystkie sektory przemys艂u lotniczego - od producent贸w samolot贸w i dostawc贸w sprz臋tu lotniczego po us艂ugi linii lotniczych.

Miejsce w Radomiu jest 艂atwo dost臋pne dla publiczno艣ci i zapewnia odpowiednie warunki dla tego imponuj膮cego wydarzenia.

Ponadto, przyci膮gaj膮c odwiedzaj膮cych na targi, miasto Radom staje si臋 centrum turystycznym, oferuj膮cym zanurzenie si臋 w swojej bogatej historii i kulturze, zapewniaj膮c go艣ciom r贸偶norodne mo偶liwo艣ci zwiedzania i rekreacji.

Wyzwania i perspektywy

Pokazy lotnicze sta艂y si臋 bardziej intensywne i interesuj膮ce, wzmocniono 艣rodki bezpiecze艅stwa zar贸wno dla pilot贸w, jak i go艣ci, rozszerzono geografi臋 uczestnik贸w, a wiarygodno艣膰 i znaczenie wydarzenia wzros艂y.

Radom Airshow 2023 highlights

I oczywi艣cie zainteresowanie, ekscytacja i morze emocji przyci膮gaj膮 du偶膮 liczb臋 go艣ci do ka偶dej organizacji targ贸w.

Konieczne jest jednak dalsze doskonalenie i uwzgl臋dnianie b艂臋d贸w organizowanych imprez, takich jak d艂ugie kolejki po bilety czy brak zapowiadanych modeli sprz臋tu.

Radom Air Show nie odb臋dzie si臋 w 2024 roku i powr贸ci w 2025 roku. Europejscy uczestnicy, organizatorzy i Agencja Mienia Wojskowego podaj膮, 偶e impreza odb臋dzie si臋 tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia i u艣wietni 100-lecie "Szko艂y Orl膮t" (obecnej uczelni lotnictwa wojskowego za艂o偶onej w 1925 roku).

W艂adys艂aw Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministr贸w i minister obrony narodowej, twierdzi, 偶e przygotowania do pokaz贸w lotniczych ju偶 si臋 rozpocz臋艂y.

Podobnie jak w poprzednich latach, obchody b臋d膮 nadzorowane przez Dow贸dztwo Generalne Rodzaj贸w Si艂 Zbrojnych, kt贸re odpowiada nie tylko za pokazy lotnicze, ale tak偶e za wystaw臋 statyczn膮 i wsp贸艂prac臋 z zaproszonymi grupami z innych pa艅stw.

Radom 2023 Air Show w Radomiu cieszy艂 odwiedzaj膮cych nie tylko doskona艂ym pokazem lotniczym, ale tak偶e licznymi eksponatami sprz臋tu wojskowego. Zaprezentowano m.in. samoloty RW 08 nale偶膮ce do Wy偶szej Szko艂y Oficerskiej Wojsk L膮dowych i Wy偶szej Szko艂y Oficerskiej Si艂 Powietrznych.

Pokazano czo艂gi Leopard, Black Panther, Abrams i samobie偶n膮 haubic臋 K9 Thunder.

Zaprezentowano MiG-29, Su-22, F-16, M-346 Bielik, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-130 Hercules, C-295 CASA, FA-50, Mi-2, SW-4 Puszczyk, Mi-17, W-3 G艂uszec, Mi-14, AS 365 N3 Delfin, L-39 Albatros, OH-58 Kiowa Warrior, UH-60 Black Hawk, P-3C ORION, A-400, HIMARS, PATRIOT, BVP "Borsuk", SAM "PILICA", BAOBAB-K i wiele innych.

Szczeg贸lnie interesuj膮cy jest fakt, 偶e pokazy lotnicze staraj膮 si臋 nad膮偶a膰 za duchem czasu i prezentowa膰 najistotniejsze osi膮gni臋cia wojskowe przyj臋te przez kraje Europy i 艣wiata.

Na przyk艂ad zaprezentowano Bayraktar TB2, samobie偶ne przeciwlotnicze systemy rakietowe POPRAD, haubice KRAB, mo藕dzierze RAK 4, stacje i instalacje radarowe WR-40 LANGUSTA, pojazdy dalekiego rozpoznania ZMIJA, pojazdy rywalizuj膮ce i roboty, wyrzutnie rakiet, drabiny szturmowe, systemy nurkowe, bezza艂ogowe pojazdy podwodne, systemy rozpoznawcze, sprz臋t spadochronowy i powietrzny, sprz臋t obserwacyjny, sprz臋t taktyczny si艂 specjalnych AGAT, GROM, Formoza i JV Komandos.

Oczekuje si臋, 偶e pokazy b臋d膮 nie mniej intensywne i interesuj膮ce w nadchodz膮cych latach i nadal b臋d膮 przyci膮ga膰 r贸偶norodn膮 publiczno艣膰 fan贸w pokaz贸w lotniczych z ca艂ej Polski i innych kraj贸w.

Airshow pozwoli Ci cieszy膰 si臋 pi臋knem samolot贸w, 艣mig艂owc贸w i szybowc贸w prezentowanych na niebie i na ziemi, a tak偶e zanurzy膰 si臋 w historii lotnictwa, zdoby膰 najnowsz膮 wiedz臋 i zobaczy膰 nowo艣ci nowoczesnego uzbrojenia.