Bo偶e Narodzenie
Bo偶e Narodzenie w Polsce to 艣wi臋to obchodzone przez ca艂y kraj. Place miejskie s膮 jaskrawo udekorowane i tworzone s膮 tematyczne strefy fotograficzne. Polacy gromadz膮 si臋 z rodzinami w Bo偶e Narodzenie, obchodz膮c 艣wi臋ta w ciep艂ej i przytulnej atmosferze.

Odgrywa ono ogromn膮 rol臋 w lokalnej kulturze. To 艣wi臋to w Polsce jest bardziej 艣wi臋tem rodzinnym ni偶 religijnym. Jednak w kraju mieszkaj膮 zar贸wno wierz膮cy, jak i niewierz膮cy obywatele. 24 grudnia rodziny spo偶ywaj膮 wsp贸lne posi艂ki i obdarowuj膮 si臋 prezentami. Tego wieczoru sk艂adane s膮 偶yczenia 艣wi膮teczne. W r贸偶nych miastach odbywaj膮 si臋 jarmarki, dzia艂aj膮 pawilony handlowe.
Historyczne korzenie
Tradycja 艣wi臋towania Bo偶ego Narodzenia jest 艣ci艣le zwi膮zana z rozprzestrzenianiem si臋 chrze艣cija艅stwa. Rozwija艂a si臋 na przestrzeni wiek贸w od staro偶ytno艣ci. Staro偶ytne poga艅skie zwyczaje by艂y stopniowo uzupe艂niane przez zwyczaje religijne ustanowione po chrystianizacji przez Ko艣ci贸艂 katolicki.
Lokalne tradycje mieszaj膮 si臋 z wierzeniami r贸偶nych narod贸w i ich kultur. Jest to jedno z najwa偶niejszych 艣wi膮t religijnych dla Polak贸w. W Wigili臋 Bo偶ego Narodzenia zwyczajowo stawia si臋 bogato zdobione choinki. S膮 one r贸wnie偶 umieszczane w wielu miejscach publicznych, poza ko艣cio艂ami. W Polsce 艣wi臋to to nazywane jest "Bo偶ym Narodzeniem", co oznacza "pojawienie si臋 Pana".
Sezon 艣wi膮teczny w kraju nieoficjalnie rozpoczyna si臋 6 grudnia - w dzie艅 艢wi臋tego Miko艂aja.
Wsp贸艂czesne tradycje
Czas | Tradycja | Opis |
---|---|---|
Do XVIII wieku | Wigilia | Kolacja wigilijna w Polsce rozpocz臋艂a si臋 dopiero po pojawieniu si臋 na niebie pierwszej gwiazdki, symbolizuj膮cej gwiazd臋 betlejemsk膮 |
XVIII Wiek | Szczedryk | Rozpocz臋艂a si臋 tradycja kol臋dowania od drzwi do drzwi, zbierania prezent贸w lub drobnych pieni臋dzy |
XIX Wiek | S艂oma | Kawa艂ek s艂omy jest umieszczony pod obrusem, aby przypomnie膰 nam, 偶e Jezus urodzi艂 si臋 w stajni |
Pocz膮tek XX Wieku | Wigilia 艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia | Pojawienie si臋 bardziej z艂o偶onych potraw 艣wi膮tecznych, takich jak barszcz z uszkami, pierogi, kutia, kt贸re sta艂y si臋 mocniej zakorzenione w tradycji. |
XVIII i XIX Wieku | Choinka | Rosn膮ca popularno艣膰 ozd贸b choinkowych zapo偶yczonych z niemieckich tradycji |
Nowoczesno艣膰 | Podarunki | Wymiana prezent贸w sta艂a si臋 integraln膮 cz臋艣ci膮 obchod贸w Bo偶ego Narodzenia, szczeg贸lnie w艣r贸d dzieci |
W okresie poprzedzaj膮cym Bo偶e Narodzenie Polacy dekoruj膮 swoje domy i stawiaj膮 oryginalnie udekorowane jod艂y. Drzewko to jest uwa偶ane za g艂贸wny symbol 艣wi膮t. Tradycja dekorowania choinki pojawi艂a si臋 stosunkowo niedawno - mniej wi臋cej w XVIII i XIX wieku. Pocz膮tkowo w domach umieszczano nie ca艂e drzewo, ale tylko g贸rn膮 cz臋艣膰, zawieszaj膮c j膮 pod powierzchni膮 sufitu. G艂贸wnym celem nie by艂a estetyka, ale ochrona domu przed ciemnymi si艂ami.

Tradycja dekorowania choinki bo偶onarodzeniowej
Duchowni interpretuj膮 znaczenie jod艂y na Bo偶e Narodzenie na sw贸j w艂asny spos贸b. Uosabia ona biblijne drzewo, z kt贸rego Ewa, naruszaj膮c zakaz Stw贸rcy, zerwa艂a zakazany owoc.
Innym 艣wi膮tecznym symbolem s膮 gwiazdy z anio艂ami. Jedna z gwiazd musi by膰 umieszczona na szczycie 艣wi膮tecznego drzewka. Do dekoracji domu u偶ywa si臋 r贸wnie偶 wie艅c贸w i 艣wiec.
艢wi膮teczne atrybuty, kt贸re mo偶na znale藕膰 w domach Polak贸w, to mi臋dzy innymi 偶艂贸bek - miejsce, w kt贸rym pojawi艂 si臋 Jezus Chrystus. Postacie anio艂贸w reprezentuj膮 opiek臋 Boga. Kompozycja tematyczna zazwyczaj umieszczana jest pod ubran膮 choink膮. Wykorzystuje si臋 do tego kartonowe pude艂ka, ozdobione kolorowymi kwiatami i figurkami przedstawiaj膮cymi sceny biblijne.
Jarmark Bo偶onarodzeniowy i jego specyfika w r贸偶nych miastach
Ferie zimowe w Polsce trudno wyobrazi膰 sobie bez jarmark贸w bo偶onarodzeniowych.
W stolicy rozpoczynaj膮 si臋 one 26 listopada, a ko艅cz膮 6 stycznia. Warszawski Jarmark Bo偶onarodzeniowy jest najd艂u偶szy. Na Rynku Starego Miasta wylewane jest lodowisko, a 艣wi膮teczny nastr贸j tworz膮 iluminacje. Rozstawiane s膮 tu tak偶e jarmarczne pawilony - lokalni producenci oferuj膮 rozmaite smako艂yki, r臋kodzie艂o, gor膮ce i aromatyczne napoje.

Jarmarki w Warszawie
Targi odbywaj膮 si臋 r贸wnie偶 we Wroc艂awiu. Rozpoczynaj膮 si臋 18 listopada, a ko艅cz膮 31 grudnia. Opr贸cz strefy handlowej organizatorzy przygotowali r贸wnie偶 atrakcje. Odwiedzaj膮cy mog膮 kupi膰 zabawki pod choink臋 oraz lokalne przysmaki. Jarmark odbywa si臋 na Rynku G艂贸wnym miasta - 艣wi膮teczna atmosfera tworzona jest m.in. przez aromat grzanego wina, odczuwalny przez wszystkich bez wyj膮tku.
Nie mniej spektakularny jest jarmark bo偶onarodzeniowy w Krakowie. Rozpoczynaj膮 si臋 25 listopada, a ko艅cz膮 1 stycznia. Centrum miasta zmienia si臋 nie do poznania, a opr贸cz choinek i 艣wi膮tecznych iluminacji pojawiaj膮 si臋 liczne pawilony handlowe.
W kolorowych mini-domkach producenci cz臋stuj膮 go艣ci aromatycznym grzanym winem nalewanym z drewnianych beczek, tradycyjnymi 艣wi膮tecznymi potrawami, takimi jak ciasteczka imbirowe i orzechy pra偶one w karmelu.
Wystawiane s膮 r贸偶norodne ceramiczne i szklane ozdoby oraz 艣wi膮teczne zabawki. Wsz臋dzie sprzedawane s膮 tematyczne pami膮tki.
W Poznaniu odbywa si臋 kilka jarmark贸w bo偶onarodzeniowych. Uroczysto艣ci organizowane s膮 w 3 strefach jednocze艣nie. Jarmarki trwaj膮 od 19 listopada do 27 grudnia. Na odwiedzaj膮cych czekaj膮 艣wi膮teczne przysmaki i lokalna kuchnia.
Jarmark Bo偶onarodzeniowy w Poznaniu to impreza bogata w wydarzenia. Program 艣wi膮teczny obejmuje:
- spektakle teatralne;
- kursy mistrzowskie dla dzieci i doros艂ych;
- wydarzenia charytatywne.
G艂贸wne wydarzenie, Festiwal Rze藕by Lodowej, odbywa si臋 od 9 do 11 grudnia.
Akcja 艣wi膮teczna odbywa si臋 na Placu Wolno艣ci i Rynku G艂贸wnym.

Festiwal rze藕b lodowych
Jarmark Bo偶onarodzeniowy w Gda艅sku rozpoczyna si臋 18 listopada, a ko艅czy 23 grudnia. Centrum miasta zmienia si臋 dzi臋ki iluminacjom i dekoracjom. Odbywa si臋 jarmark na du偶膮 skal臋 z atrakcjami dla dzieci i mo偶liwo艣ci膮 skosztowania lokalnych specja艂贸w.
Jarmarki bo偶onarodzeniowe organizowane s膮 r贸wnie偶 w innych polskich miastach, takich jak 艁贸d藕 i Katowice.
艢wi膮teczne rytua艂y i zwyczaje
Jednym z g艂贸wnych rytua艂贸w bo偶onarodzeniowych w Polsce jest "Wilencha", czyli tradycyjny 艣wi膮teczny obiad.
Zgodnie z tradycj膮 na wigilijnym stole powinno znale藕膰 si臋 12 potraw. Menu r贸偶ni si臋 w zale偶no艣ci od regionu, ale najcz臋艣ciej obejmuje:
- barszcz czerwony z uszkami;
- karp sma偶ony;
- pierogi z farszem z kapusty;
- groch z kapust膮;
- 艣led藕 w 艣mietanie;
- kapusta z grzybami;
- kutya;
- zupa z grzybami;
- bu艂ka z makiem;
- piernik 艣wi膮teczny;
- kompot z suszonych owoc贸w.
W wi臋kszo艣ci polskich rodzin na 艣wi膮tecznym stole podawane s膮 potrawy postne. Ich ilo艣膰 mo偶e by膰 r贸偶na. Je艣li rodzina jest ma艂a lub gospodyni ma trudno艣ci z gotowaniem, sk艂adniki s膮 liczone zamiast ca艂ych potraw. Na przyk艂ad barszcz z uszkami kosztuje dwa.
W Wigili臋 prawie zawsze podaje si臋 sma偶onego karpia w sosie karmelowym, z orzechami i suszonymi owocami. Jest to g艂贸wny symbol przyj臋cia bo偶onarodzeniowego. Istniej膮 r贸偶ne przepisy na gotowanie karpia, ale w wi臋kszo艣ci przypadk贸w podaje si臋 go z sa艂atk膮 ziemniaczan膮.
R贸wnie popularne jest danie z dorsza podawane z marchewk膮, zielonym groszkiem i pietruszk膮 w sosie pomidorowym.
Barszcz w Polsce to zupa z burak贸w z octem lub gotowanymi jajkami. Ma intensywny czerwony kolor, podawany z sosem 艣mietanowym, koperkiem.
Innym tradycyjnym polskim daniem s膮 pierogi, zwane perogies. Nadzienie mo偶e by膰 bardzo r贸偶ne: ziemniaki, mi臋so, ser, grzyby, a nawet owoce. Zaleca si臋 podawanie pierog贸w z cebul膮 i kwa艣n膮 艣mietan膮.
Istnieje r贸wnie偶 miniaturowa odmiana pierog贸w, podobna do uszek, podawana w rosole. Nadzienie stanowi膮 grzyby lub kapusta.
Bardzo lubi膮 r贸wnie偶 bigos. Danie to zawiera mi臋so, kiszon膮 kapust臋 i czasami grzyby.
艢led藕 podawany jest w Polsce w oryginalny spos贸b - marynowany w oleju, aromatyzowany cebul膮 i karmelem.
Tradycyjnym deserem bo偶onarodzeniowym jest kutia, kt贸ra sk艂ada si臋 z kaszy pszennej, miodu, orzech贸w i suszonych owoc贸w. Danie to symbolizuje po艂膮czenie 艣wiata 偶ywych i umar艂ych.
Podaje si臋 r贸wnie偶 pierniki ozdobione kolorowym lukrem.
Klasycznym napojem 艣wi膮tecznym jest kompot z suszonych owoc贸w: 艣liwek, su艂tanek, jab艂ek.
Na wigilijnym stole cz臋sto pojawiaj膮 si臋 kluski z makiem podawane z cukrem i miodem.
Nie mniej popularny jest makowiec z ciasta francuskiego z miodem i bakaliami.
Na 艣wi膮tecznym stole zazwyczaj nie ma alkoholu, ale zale偶y to od tradycji, kt贸re wyznaje dana rodzina. Wino mo偶e by膰 podawane do obiadu.
Jedno z wierze艅 m贸wi, 偶e liczba os贸b na uczcie powinna by膰 parzysta, a liczba potraw na stole nieparzysta. Wiele rodzin gotuje dania rybne. Nie trzeba je艣膰 wszystkich potraw, najwa偶niejsze jest, aby spr贸bowa膰 ka偶dej z nich. Potrawy na wigilijnym stole w Polsce maj膮 znaczenie symboliczne. Jedna z interpretacji m贸wi, 偶e ich liczba jest r贸wna liczbie aposto艂贸w, a ryba jest symbolem Chrystusa.
Wed艂ug wierze艅 poga艅skich mak symbolizuje dobrobyt z p艂odno艣ci膮, kapusta - zdrowie.

St贸艂 sk艂adaj膮cy si臋 z 12 艣wi膮tecznych potraw
Warto zauwa偶y膰, 偶e w XIX wieku na stole nie by艂o 12, ale 9 lub 7 potraw. R贸偶nica w menu ludzi zamo偶nych i biednych jest bardzo zauwa偶alna. Na wsi serwowane s膮 proste, ale obfite przysmaki: kapusta, groch, ryby.
Oko艂o sto lat temu na wigilijnym stole kr贸lowa艂 nie karp, ale leszcz, 艣led藕 lub szczupak. Danie g艂贸wne zosta艂o zmienione dzi臋ki inicjatywie polskiego rz膮du. W 1947 roku minister, w zwi膮zku z rozwojem hodowli ryb w kraju, wypowiedzia艂 zdanie "Karp na ka偶dy wigilijny st贸艂". W tamtym czasie by艂a to naj艂atwiejsza w hodowli ryba. W Polsce powsta艂y liczne stawy - karp sta艂 si臋 dost臋pny dla ka偶dego.
Po uroczystej kolacji Polacy 艣piewaj膮 kolendy. Niekt贸re z nich s膮 bardzo stare, znane od XV wieku.
Nast臋pnie Polacy udaj膮 si臋 do ko艣cio艂a na nabo偶e艅stwo bo偶onarodzeniowe. Zwykle w tym dniu do ko艣cio艂a id膮 nawet ci, kt贸rzy nigdy nie byli w ko艣ciele w ci膮gu roku. Polacy, kt贸rzy z jakich艣 powod贸w nie mogli przyby膰 do ko艣cio艂a, ogl膮daj膮 transmisj臋 telewizyjn膮 z Watykanu.
Po mszy Polacy wracaj膮 do dom贸w, aby kontynuowa膰 艣wi臋towanie. Na stole pojawiaj膮 si臋 potrawy mi臋sne. 艢wi臋towanie kontynuowane jest 25 grudnia. Tego dnia g艂贸wnym daniem 艣wi膮tecznym jest pieczona w piecu g臋艣 nadziewana jab艂kami.
W drugi dzie艅 艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia - 26 grudnia (Dzie艅 艢wi臋tego Szczepana Wyznawcy), Polacy kol臋duj膮. Chodz膮 po domach 艣piewaj膮c 艣wi膮teczne piosenki. Wierzy si臋, 偶e ta tradycja przynosi b艂ogos艂awie艅stwo i pok贸j rodzinom. Jedno z wierze艅 m贸wi, 偶e dzi臋ki temu rytua艂owi rozkwita przyroda. Kilkadziesi膮t lat temu kol臋dnicy chodzili ze zwierz臋tami domowymi. Nast臋pnie zacz臋li u偶ywa膰 kostium贸w z maskami, kt贸re je zast膮pi艂y. Ponadto zwyczajem by艂o przebieranie si臋 za bohater贸w biblijnych, takich jak kr贸l Herod, M臋drcy.
Do dzi艣 popularne jest chodzenie z gwiazd膮 przyczepion膮 do kija. Kol臋dnicy w Polsce otrzymuj膮 pieni膮dze lub smako艂yki. Czasami zbierane s膮 pieni膮dze na cele charytatywne. W Polsce kol臋duj膮 nie tylko zwykli ludzie, ale tak偶e ksi臋偶a. R贸偶ne regiony kraju maj膮 swoje w艂asne tradycje zwi膮zane z kol臋dowaniem.

Polscy kol臋dnicy
W wielu rodzinach pod obrusem na 艣wi膮tecznym stole (zawsze bia艂ym) umieszcza si臋 niewielk膮 ilo艣膰 siana.
Inn膮 wa偶n膮 tradycj膮 jest zapalanie 艣wiec. Przed kolacj膮 wigilijn膮 umieszcza si臋 je na oknach, symbolizuj膮 one Chrystusa i witaj膮 艢wi臋t膮 Rodzin臋.
Na szczeg贸ln膮 uwag臋 zas艂uguj膮 bo偶onarodzeniowe pod艂a藕niczki, zwane te偶 chopkami. W Polsce s膮 one rozpowszechnione od XIII wieku. Odtwarzaj膮 scen臋 narodzin Chrystusa. W 艣wi臋ta Bo偶ego Narodzenia ustawiane s膮 w ko艣cio艂ach. Szczeg贸lnie popularne s膮 chopki krakowskie, kt贸re s膮 rodzajem sztuki ludowej. Sk艂adaj膮 si臋 one z dw贸ch poziom贸w, przedstawiaj膮cych zabytki miasta. Pierwszy poziom zajmuj膮 postacie bohater贸w historycznych i wsp贸艂czesnych, drugi - postacie biblijne. Co roku w pierwszy czwartek zimy na Rynku G艂贸wnym odbywa si臋 konkurs chopok贸w. Najbardziej oryginalna kompozycja trafia do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W konkursie bior膮 udzia艂 zar贸wno amatorzy, w tym m艂odzie偶 szkolna, jak i do艣wiadczeni rzemie艣lnicy, kt贸rzy przez lata wypracowywali autorski styl i przekazywali go dalej.
W 2018 roku krakowskie chopki zosta艂y wpisane na list臋 niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Szczeg贸lnie popularna szopka we wsi Wambe偶yce ma 800 drewnianych figurek, z kt贸rych 300 si臋 porusza. Najwi臋kszy w Europie znajduje si臋 w ko艣ciele franciszkan贸w w Katowicach i ma 18 metr贸w wysoko艣ci, 35 metr贸w szeroko艣ci i 10 metr贸w g艂臋boko艣ci.
W Polsce istnieje r贸wnie偶 zwyczaj obdarowywania si臋 kartkami 艣wi膮tecznymi z 偶yczeniami i symbolami 艣wi膮tecznymi.
Aspekty 艣wi膮teczne
Warto przyjrze膰 si臋 mszy pasterskiej. Odwiedzanie ko艣cio艂贸w w nocy z 24 na 25 grudnia to dla wi臋kszo艣ci Polak贸w 艣wi臋ta tradycja. Pasterka przypomina, 偶e to pasterze jako pierwsi oddali pok艂on nowonarodzonemu Jezusowi. Nocne nabo偶e艅stwa odprawiane by艂y przez chrze艣cijan ju偶 w V wieku, jednak w XVIII wieku tradycja ta na zachodzie Europy niemal偶e zanik艂a. Polska pozosta艂a jednym z nielicznych kraj贸w, w kt贸rych nadal odprawiano nocne msze, a dwa wieki p贸藕niej, w czasach Jana Paw艂a II, tradycja ta sta艂a si臋 cz臋艣ci膮 codziennej rutyny Ko艣cio艂a katolickiego. W ko艣cio艂ach w Polsce Pasterka odbywa si臋 o p贸艂nocy (czasem nieco wcze艣niej), a ko艅czy oko艂o p贸艂torej godziny p贸藕niej. Zgodnie z tradycj膮, duchowny umieszcza figurk臋 Dzieci膮tka Jezus w szopce tworzonej w ka偶dym z ko艣cio艂贸w. Liturgie podczas tej mszy s膮 niezwykle uroczyste. Liczba wiernych uczestnicz膮cych w nabo偶e艅stwie bo偶onarodzeniowym w klasztorze w Jasnej G贸rze si臋ga kilku tysi臋cy.
Rytua艂 zwi膮zany z dekorowaniem choinki w Bo偶e Narodzenie ma r贸wnie偶 aspekt religijny. Tradycja wymaga, aby odbywa艂o si臋 to w Wigili臋. Dla katolik贸w ma to szczeg贸lne znaczenie. 24 grudnia to dzie艅 Adama i Ewy, a choinka udekorowana kolorowymi zabawkami symbolizuje rajskie drzewo z owocami.
W Polsce prezenty wr臋cza si臋 24 grudnia - w Wigili臋 Bo偶ego Narodzenia. Legenda g艂osi, 偶e przynosi je dzieciom 艣w. Miko艂aj. Warto zaznaczy膰, 偶e posta膰 ta zmienia si臋 w zale偶no艣ci od regionu: na zachodzie Polski jest to Gwyadozor, w Ma艂opolsce - anio艂ek, w po艂udniowo-zachodniej cz臋艣ci kraju - gwiazdor, a na 艢l膮sku - Dzieci膮tko Jezus. U prawos艂awnych Polak贸w czyni to ojciec Bo偶ego Narodzenia.
Tradycja wymieniania si臋 prezentami w艣r贸d Polak贸w jest niezwykle popularna. Rozpakowuje si臋 je zazwyczaj w 艣wi膮teczny poranek lub po powrocie z ko艣cio艂a. Prezenty k艂adzie si臋 pod przystrojon膮 choink膮 lub w specjalnie wyznaczonym miejscu.
Najpopularniejszymi prezentami 艣wi膮tecznymi w Polsce s膮:
- ozdoby choinkowe;
- ksi膮偶ki;
- s艂odycze;
- r臋kodzie艂o;
- ubrania.
Prezenty s膮 cz臋sto zwi膮zane z religijnymi aspektami 艣wi膮t. Wiele uwagi po艣wi臋ca si臋 pakowaniu ich w jasny lub b艂yszcz膮cy papier 艣wi膮teczny, ozdabiaj膮c je wst膮偶kami i kokardami.
Polacy wymieniaj膮 si臋 prezentami nie tylko w domu, ale tak偶e w pracy, 偶ycz膮c Weso艂ych 艢wi膮t kolegom i szefom. Wiele os贸b w okresie 艣wi膮tecznym udziela si臋 charytatywnie, pomagaj膮c potrzebuj膮cym.
Prezenty s膮 zwykle wybierane bardzo starannie, staraj膮c si臋 pokaza膰 trosk臋 i uwag臋. 艢wi膮teczn膮 atmosfer臋 tworz膮 dekoracje 艣wi膮teczne: zabawki, 艣wiece, wie艅ce. Ta kategoria prezent贸w jest uwa偶ana za uniwersaln膮. Niezwykle popularne s膮 przedmioty do aromaterapii.
Mi艂o艣nicy czytania otrzymuj膮 ksi膮偶ki, poniewa偶 literatura odgrywa wa偶n膮 rol臋 w polskiej kulturze.
Innym popularnym prezentem s膮 tradycyjne wypieki: pierniki, makowce.
Popularno艣ci膮 ciesz膮 si臋 r贸wnie偶 wyroby r臋kodzielnicze, takie jak szaliki, r臋kawiczki, kartki domowej roboty.
Wiele polskich sklep贸w sprzedaje 艣wi膮teczne zestawy upominkowe sk艂adaj膮ce si臋 z r贸偶nych towar贸w, takich jak kosmetyki, s艂odycze i herbata.
W Polsce nie ma zwyczaju dawania alkoholu na Bo偶e Narodzenie.
Dzieci najcz臋艣ciej obdarowywane s膮 zabawkami: lalkami, konstruktorami, pluszakami.
艢wi膮teczne piosenki i muzyka

Najpi臋kniejsze polskie kol臋dy 1 GODZINA HD 1080p S艂uchaj podczas wigilii
Tradycyjn膮 muzyk膮 polskich 艣wi膮t Bo偶ego Narodzenia s膮 kol臋dy. W Polsce zarejestrowanych jest ich ponad 1500. Znawcy muzyki twierdz膮, 偶e 艣wi膮teczne pie艣ni opowiadaj膮ce o pojawieniu si臋 Jezusa Chrystusa zacz臋to komponowa膰 i wykonywa膰 w kraju pod koniec XIV wieku. Najstarsza z popularnych dzi艣 kol臋d pochodzi z 1424 roku. "Zdrowa艣, Kr贸lu Anielski" 艣piewana jest przez wielu Polak贸w.
Kol臋dy w Polsce s膮 do艣膰 zr贸偶nicowane, w艣r贸d nich s膮 kol臋dy uroczyste, liryczne i taneczne. Wiele z nich ma humorystyczne lub satyryczne przes艂anie.
Najpopularniejsze polskie kol臋dy nosz膮 tytu艂y:
- "B贸g si臋 rodzi";
- "Przybie偶eli do Betlejem pasterze";
- "Bywaj Jezuniu";
- "Gdy 艣liczna Panna";
- "Oj malu艣ki, malu艣ki".
Z tych znanych na ca艂ym 艣wiecie wyr贸偶nijmy "Cich膮 noc".
Kol臋dy 艣piewane s膮 w Wigili臋 Bo偶ego Narodzenia, podczas nocnego nabo偶e艅stwa wigilijnego. W Polsce 艣piewane s膮 do 2 lutego.
Przez ca艂y okres 艣wi膮teczny w r贸偶nych miastach odbywaj膮 si臋 r贸wnie偶 koncerty i wyst臋py na 偶ywo.
Wp艂yw na lokaln膮 gospodark臋
Bo偶e Narodzenie w Polsce to nie tylko 艣wi臋to, ale tak偶e znacz膮cy wk艂ad w gospodark臋 kraju, pozytywnie wp艂ywaj膮c na rozw贸j turystyki i handlu. Wielu podr贸偶nych stara si臋 tak zaplanowa膰 swoj膮 wizyt臋 w tym kraju, aby zbieg艂a si臋 ona w czasie z feriami zimowymi. W okresie 艣wi膮tecznym w Polsce odnotowuje si臋 wzrost obrot贸w handlowych.
Bo偶e Narodzenie we wsp贸艂czesnym kontek艣cie spo艂ecznym
Tradycja obchodzenia 艣wi膮t Bo偶ego Narodzenia we wsp贸艂czesnej Polsce z czasem uleg艂a pewnym zmianom. Jednak aspekt religijny jest nadal wa偶ny dla wi臋kszo艣ci ludzi w tym kraju. W Bo偶e Narodzenie w Polsce zwyczajowo wybacza si臋 sobie nawzajem przewinienia, kt贸re nagromadzi艂y si臋 w ci膮gu roku, 偶yczy si臋 sobie nawzajem wszelkiego b艂ogos艂awie艅stwa. Bardzo wa偶ne jest, aby w tym dniu nie by膰 samemu.
Globalizacja wp艂yn臋艂a na tradycyjne polskie zwyczaje, ale nie zmieni艂a ich dramatycznie. To 艣wi臋to jest nadal bardzo wa偶ne dla ca艂ej populacji Polski. Bardzo wa偶ne jest zachowanie tradycji bo偶onarodzeniowych dla przysz艂ych pokole艅.